Yumurta Beyazı Kaç Kalori

Yumurta Beyazı Kaç Kalori

1 Adet Yumurtanın Beyazı Kaç Kalori

Diyet yaparken ya da gündelik hayatta en çok tüketilen besinlerden bir tanesi yumurtadır. Peki bir adet yumurta kaç kaloridir? 1 adet yumurta ortalama boyutlarda olacak şekilde (yaklaşık 55 gram) 65 kalori gibi bir değere sahiptir. Kas geliştirmek isteyenlerin,yüzücülerin,ağırlık kaldıranların en çok tükettiği gıda olarak bilinmektedir. Olimpiyat şampiyonu olan ve günde 12000 kalori Michael Phelps bunun büyük bir çoğunluğunu et ve yumurta ile karşıladığını belirtmiştir. Kahvaltıda 10 kadar yumurta tüketen usta yüzücü havuzda aldığı bu kalorileri oldukça rahat bir şekilde verdiğini de belirtmiştir.

Peki içerisinde folik asit,çinko,demir gibi oldukça yararlı maddeler barındıran yumurta akı kaç kaloridir? Yumurta akı 17 -20 arası bir kalori değerine sahiptir. İçeriğinde 0 kolesterol bulunan yumurta akı kalori ve protein ihtiyacının karşılandığı kısmıdır.Ayrıca selenyum içermesi sayesinde kanser ile mücadele de oldukça etkilidir. Yalnız marketlerde satılan yumurtaların aksine pazarda bulabileceğiniz köy yumurtalarını tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. Bu yumurtaları gezen tavuk yumurtası ya da salma köy tavuğu yumurtası olarak sorarak bulmanız mümkün olacaktır.

Spor yaparken ya da diyet yaparken tüketilecek olan yumurta akı ile yağsız yahut zeytinyağı ile omlet yaparak tüketmeniz mümkündür. Yumurta akı sizlere tokluk hissi verecek kahvaltıda ihtiyacınız olan kalori ve  enerjiyi almanızı sağlayacaktır. Bütçenizi korumaya yardımcı olur diyeceğiz ancak günümüz itibari ile 1 adet köy yumurtası 1 lira olmuş durumdadır. Market yumurtaları daha ucuz olmak ile birlikte sağlığınız için köy yumurtasına yönelmeniz gerektiğini belirtelim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM