Kilo Vermek İstiyorum!

Kilo Vermek İstiyorum!

Sizlerden en çok gelen yorum olan kilo vermek istiyorum oldu.  Bu konu ile ilgili birkaç noktaya değineceğimiz bu yazımızda bu süreçte tüm dikkat edilmesi gerekenleri özetleyeceğiz. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz ancak tümünün özeti olacak tarzda bir yazı yazmayı düşündük. Bu şekilde daha motive ve doğru bir kilo verme süreci geçirmenize yardımcı olacağımızı düşünüyoruz.  Kilo vermeyi daha önceleri denemiş ancak ilk diyetlerinde başarısız olmuş pek çok kişi  bir daha bu sürece başlamaya cesaret edememektedir. Aşırı kilolu olduğu için diyetisyene gitmeye çekindiğini söyleyenlerden, spor salonlarına gitme cesareti olmayanlara kadar birçok insan zor durumda kalmaktadır.

Öncelikle şunu belirtelim aşırı kilolu olmak çaresi olmayan ya da sonucunu değiştiremeyeceğiniz bir hastalık değildir. Kilo verme sürecinde kişinin diğer kişilerin değil kendi dış görünüşü ile ilgilenmesi gerektiğini bilmek gerekmektedir. O spor salonlarında gördüğünüz kişilerin hiçbirisi doğuştan o fiziğe sahip değildi. Kimisi o şekle kavuşmak için aylar hatta yıllarca spor yaparak bir çaba sonucunda istediklerine kavuşmuştur. Spor salonlarına yazılan kilo sorunu olan kişiler kendilerini bir süre sonra bu kişiler ile kıyaslamakta ve birkaç hafta içerisinde aynı şekle kavuşamadığı için salonlardan ayrılmaktadır. Bu şekilde hem psikolojik hem de maddi olarak yıpranan birey dış görünüşü ile daha da fazla problem yaşamaktadır. Sürekli bahsettiğimiz üzere kilo verme işi sabır gerektiren bir süreçtir ve kişinin vermek istediği kiloya göre belirli plan program ve hedefler doğrultusunda ilerlenmelidir.Şimdi gelin o plan ve adımlar neler olmalıdır bunları inceleyelim.

1-Plan ve Hedeflerinizi Belirleyin

Her işte olduğu gibi kilo vermede de bir  hedefi ilk adım olarak belirlemeniz gerekmektedir. Kaç kilo vermeniz gerektiğine karar verip hangi diyeti  ya da hangi egzersizleri yapmanız gerektiğini ilk adımda seçmelisiniz. Bu işlemi bir diyetisyen yardımı ile başlatmak yapılacak en doğru adım olacaktır. En doğru diyet listesini bulmak adlı yazımızda bu konu ile ilgili detayları bulmanız mümkündür. Bunun ile ilgili szilere yardımcı olacak olan  bir kaç uygulamayı aşağıda sizler için paylaşacağız.  Bu uygulamalar kilo verme sürecinizi daha iyi takip etmenizi ve planlı bir şekilde kaç kilo verdiğinizi öğrenmenizi sağlayacaktır. Bu sayede verdiğiniz kiloları görerek daha motive olacak daha ne kadar bu sürece devam edeceğinizi öğrenmenizi sağlayacktır. Google Play ödüllü olan ilk uygulama evde yapabileceğiniz egzersizleri size gösteren ve ağırlığınızı girerek ne kadar yol aldığınızı size gösterecek bir uygulamadır. Uygulama 10 milyon ve üzeri bir indirmeye sahip olup beğeni toplamış başarılı bir aplikasyondur. Dileyenler buradan uygulamayı inceleyip telefonlarına kurabilir. Bir diğer uygulama ise kalorilerinizi kontrol altında tutmaya yarayacak yine ödüllü bir aplikasyondur. Bu uygulama ile yediklerinizin kalori bilgisini bilecek ve neler tüketmeniz gerektiğini sizlere söyleyecektir. Onun linkine ise buradan ulaşabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde kendiniz başka bir yardıma ihtiyaç duymadan pek çok adımı doğru bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Piyasada bulunan binlerce uygulama arasından en çok fayda göreceğinizi düşündüğümüz bu iki uygulama yeni başlayanlar ve ileri seviye spor yapan kişiler için dahi geniş kapsama sahip uygulamalardır. Kurulum ve kullanım ile ilgili sormak istediklerinizi yorum olarak belirtir iseniz sizlere yine yardımcı olmaya çalışacağımızı da belirtelim.

2-Zaaflarınızı ve Hatalarınızı Belirleyin

Size en çok kilo aldırdığını düşündüğünüz ve süreci negatif etkileyen şeyleri bilmeniz ve uzaklaşmanız gerekmektedir. Kadınların pek çoğu bu noktada çikolatayı ilk sıraya yerleştirecektir. Bu örnek üzerinden gidecek olur isek; Eğer nefsinize hakim bir birey iseniz dahi bu alışkanlığınızdan bir anda kurtulmanızın zor olacağını belirtelim. Burada zararlı alışkanlıkların yerine ilk olarak daha az zarar verecek alternatifler ile başlayıp zamanla bırakma sürecine gitmek daha mantıklı olacaktır. Çünkü yıllardan bu yana gelen alışkanlıkları bir anda terke etmenin getireceği zorluk ile tüm kilo verme çabasını bir anda terk etme isteği kişilerde görülebilmektedir.

Çikolata yerine daha az şeker içeren ve kalori yakmanıza yardımcı olacak olan bitter çikolata tercih etmeniz gibi yöntemler daha akılcı olacaktır. Şekerli içecekler yerine bitki çayı tüketmek, acı gibi iştah açan yiyecekler yerine baharatı daha az olan yemekler tüketmeye çalışın. “Kilo vermek istiyorum” cümlesini neden istediğinizi kendinize her defasında hatırlatın ve bu süreci yarıda bırakmanın nelere sebep olacağını unutmayın. Sevdiğiniz ancak size zarar veren tüm alışkanlıklarınızdan bu süreçte vazgeçebilmek gerçekten önemli bir yere sahiptir.

 

3-Hareket Edin

Belki çok zor gelecek ama bu işin olmazsa olmazı tam olarak hareket etmektir. Kilo vermek yalnızca diyet yapmak ile sağlıklı bir şekilde olmaz . Bununla ilgili birçok yabancı makale ve araştırmayı daha önce pek çok kez paylaştık. Yorucu egzersizler ile başlamanız yine pes etmenize neden olacak ise küçük hedefler ile bunu yapmaya çalışın.Her gün yarım saat yürüyüş ve düzenli beslenmeniz ile 1 ay sonunda vücudunuzda yaşanacak değişimleri görmeniz hiçte zor olmayacaktır. Öncelikle yürüyüş yaparak vücut da yer etmiş ödem ve yağı atmak  sonraki egzersizler için vücudumuzu hazır hale getirecektir.

Tüm bunların dışında su tüketiminizi arttırmak(özellikle uyanınca aç karnına),sabah kahvaltısına özen göstermek,karbonhidrat içeren yiyeceklerden kaçınmak,yavaş çiğnemek,lifli gıda ile beslenmek, kaliteli uyku ve bize göre en önemli hatalardan olan ambalajlı hazır gıdalardan uzaklaşmak kilo vermek istiyorum diyenler için dikkat edilmesi gereken konulardandır. Stresten uzak durmak ve aynaya her baktığınızda kendinize küsmek yerine kilo verme cesaretini gösterdiğiniz için gururlanmanız gerektiğini belirtelim. Kendinize yapabileceğinizi devamlı söyleyerek sizleri gaza getirecek müzik ve motivasyon videoları izlemeniz yine yardımcı olacak faktörlerdendir. Unutmayın ki başkaları yapabiliyor ise sizde yapabilirsiniz hatta daha da iyisini yapabilirsiniz.Tüm yaptıklarınızı ve neler istediğinizi çevrenizdeki insanlara aldırış etmeden ileride nasıl bir görünüme kavuşacağınızı düşünerek daha çok çalışmanız sizin için en doğrusu olacaktır. Bu süreçte kilovermeninyollari ekibi olarak bize soracağınız tüm sorulara cevap vereceğimizi de belirtelim 🙂

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Benim boyum 184 kilom 100dü. Yazınızı okudum ben 18 kilo vermiştim benzer şeyleri yaparak 8 kilo daha vermek istiyorum. Uygulamalar çok güzel gerçekten çok gaza geldim yazıyı okuyunca yine başlayacağım kilo vermeye

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM