Kilo (obezite) ve cinsellik

Kilo (obezite) ve cinsellik

Hayatımızın her aşamasında olduğu gibi, cinsellik konusunda da fazla kiloların olumsuz etkilerini görmekteyiz. Kilo vermenin cinselliğe olan etkisi daima olumlu olduğu gibi; fazla kiloya sahip olan insanlarında cinsellikten daha uzak olduğu, hem kendinde eksik olan özgüvenin tamamlanmaması, hem de karşı tarafı yeterince tatmin edememe korkusu baş göstermektedir. Ancak fit bir vücut ve kilo vermekte olan bir erkek veya kadının, cinsellik konusunda da hem kendine olan güveni tazelenip, hem de istenilen en iyi sonuçları alabileceği eşsiz bir rahatlıkla birlikte daha olumlu bir hal aldığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Sadece psikolojik olarak değil; erkeklerde ereksiyon problemlerinin kilo vermeyle birlikte ortadan kalktığı, birleşim esnasındaki haz almama sorunlarının da verilen kilolarla ortadan kaldırıldığı ispatlanmıştır. Yalnızca sahip oldukları kilonun %5’ini bile vermeleriyle olumlu ve gözle görülür bir değişikliğe uğrayan erkeklerde, kadınlara oranla daha net incelenmektedir. Kadınlardaki sorun, genellikle tatmin edememe korkusu ve orgazm olma konusunda yaşanan problemlerle belirlenmektedir. Her iki cins içinde, kilo vermek ve fazla kilolara sahip olmamak, cinsellik konusunda olumlu etkiler ortaya koymaktadır.

Kilolu insanların cinsel hayatı

Obezite ve Cinsellik

Obezite, bir insanın ulaşabileceği en yüksek kiloya ulaşması anlamına geldiği gibi; insanların hem görüntü olarak, hem de sağlık konusunda ciddi oranda sorun yaşadığı bir durumdur. Obezite ile cinsellik konusu incelendiği zaman karşımıza çıkan ilk durum; gerek kadınların gerekse erkeklerin, beğenilmeme korkusu oluyor. Fazla kilolarından dolayı cinsel ilişkiye girileceği zamanlarda rahat hareket edilememesi, karşı tarafa yeterince imkan tanınmaması ve kendini ispatlayamayacak kadar düşük hissetmesi nedeniyle, cinselliği de olumsuz olarak etkilediği bilinmektedir. Bunun yanı sıra; obeziteden kurtulmak, kilo vermek için yapılan çalışmalar, kullanılan ilaçlarında cinsel isteksizliği ortaya çıkarttığı bilindiği gibi, her zaman olumsuz sonuçların tamamını bir arada görmekte mümkün oluyor.

Yani obezite ve cinsellik konusunda, hem psikolojik olarak insanlarda yetersizlik hissi, hem de fiziksel olarak yapılamayacak kadar yorgunluk ve isteksizliğin meydana gelmesi sonucuyla, verimli bir cinsel ilişkiye girmek mümkün olmayacaktır. Obeziteden kurtulduktan sonra veya belli bir kısım kilo verildikten sonra bile direkt olarak cinsel isteğin arttığı görüldüğü gibi, bu rahatsızlığın tamamen ortadan kalkmasıyla, sağlıklı bir vücuda da kavuşmak mümkündür.

Kilo Cinsel İsteksizlik Yapar mı?

İnsanın belirlenmiş olan boy kilo indeksinin dışına çıkmasıyla birlikte karşılaştığı sorunlar, özellikle, zayıf olan insanlardan çok; fazla kiloya sahip olan insanlarda görülmektedir. Kilo cinsel isteksizlik ilişkisi de, aynı şekilde fazla kiloya sahip olan insanlarda karşılaşılan, isteksizliği direkt olarak fiziksel ve psikolojik olarak karşınıza çıkabilecek problemlerin başlangıcı olarak belirtilebilmektedir. Fazla kiloya sahip olan insanlar, genellikle karşı tarafa olan yetersizlik korkusuyla birlikte psikolojik olarak gösterilebilecek bir isteksizlikle karşılaşmalarının yanı sıra, vücudun gereğinden fazla kiloya sahip olması sebebiyle de, ereksiyona geçilmesi veya cinsel ilişki isteğinin de ortadan kalkması karşılaşılan olumsuz durumlardandır. Yani direkt olarak fiziksel etkilerden ziyade, zaten yüksek kiloya sahip olan insanların kafalarında bitiremedikleri isteksizlik, büyük sorunlara da meydan olmaktadır.

Özellikle erkeklerde daha fazla karşılaşılan ve cinsel ilişkide başrol oyuncusu olarak bilinen bu yapıya baktığımız zaman, kendi partnerinin asla tatmin olmayacağı korkusuyla birlikte, isteksizlik ve zorla ilişkiye girme isteği de, karşılaşılan durumlardandır. Kilonun fazla olması veya belirtilen tutardan az olması, aynı şekilde cinsel isteksizliği de ortaya çıkartmaktadır.

Kilolu İnsanların Cinsel Hayatı

Fazla kilolar, bir insanın hayatındaki her aşamada problem yaratacak bir etkendir. Gezme, dolaşma, uyuma, yürüme, yemek yeme veya sosyalleşme konularının tamamında problem yaratacak olan bir etkenin, cinsellik konusunda da büyük problemlere yol açması kaçınılmazdır. Kilolu insanların cinsel hayatı, kilosu daha az ve ideal olan insanlara göre biraz daha zorlu geçer. Daha erken yorulma, yeterince birlikte olamamak ve bilinen seks pozisyonlarının birçoğunu yerine getirememe gibi problemlerle birlikte, ereksiyona geçme ve orgazm olma konusunda da problemler ortaya çıkar. Her zaman istenilen başarı elde edilemediği gibi; eğer taraflardan birisi değil de, her ikisi de kiloluyla birleşme konusunda da büyük problemler ortaya çıkar.

Kilolu insanların cinsel hayatlarının çok fazla parlak olduğu söylenemez. Her zaman sorun yaşanabileceği gibi, daha hafif hareketler ve belli başlı pozisyonlarda ilişkiye girmeleri tavsiye edilmelidir. Diğer şekilde herhangi ters bir harekette, daha az kiloya sahip olan insanlardan daha büyük sağlık problemleriyle karşılaşmakta kaçınılmaz sonuçlardan biri olacaktır.

Obezite ve cinsellik

Cinsellik Kilo Verdirir mi?

Cinsel ilişkiye girdiğiniz andan itibaren, vücutta kalp atışları daha da hızlanıp, her zamankinden daha fazla kalori harcamaya başlarsınız. Neredeyse vücudunuzdaki her organın daha hızlı çalıştığı ve metabolizmanızın da sorunsuz olarak hızlandığı cinsellik esnasında kilo vermek mümkündür. Kilodan ziyade, harcadığınız enerji sonucunda, vücutta yer alan yağların erimeye başlaması mümkündür. Düzenli olarak devam ettirilecek olan cinsel ilişkiye girmeniz sonucunda, sizlerde bir miktar kilo vermeye başladığınızı hissedebilirsiniz. Düzenli ve sağlıklı bir cinsel ilişkiyle birlikte, zaman veya kilo miktarı veremeyiz ancak; vücudun enerji harcadığı için kaybolan bir kütle olacağını rahatlıkla söylemekte fayda var.

Cinsel İlişki Kadına Kilo Aldırır mı?

Cinsel ilişki iki kişiyle yapılan ve erkekle kadının birlikte olduğu anlarda, her iki vücudunda belli bir kalori yaktığı ve yorgunluk hissettiği bir eylemdir. Cinsel ilişki kadına kilo aldırır mı sorusunun aslında cevabı nettir. Ancak kilo almaktan kastımızın ne olduğuna başlıdır. Kadınların basen ve kalça bölgelerinde büyüme görüleceği gibi; cinsel ilişkiyle birlikte kilo almak mümkün değildir. Fakat büyüme ortaya çıktığı zaman vücutta değişiklikler olacağını söyleyebiliriz. Diğer şekilde, kadınların hiçbir zaman cinsel ilişki yaşadığı için kilo aldığı belirlenmezken, daha fazla rahat olabilirler. Yalnızca fazla ilişkiye girildiği zaman vücutta sarkıklar ve buruşukluklar meydana geleceği için kütlesel artış görülmezken, belli bölgelerde bozulmalar meydana gelecektir. Bunu da, kremler veya spor yardımıyla ortadan kaldırmak mümkündür.

Cinsel İlişki Kaç Kalori Verdirir?

Cinsel ilişkiyle birlikte yakılan kaloriler, herkesin bildiği bir konudur. Cinsel ilişki esnasında hissettiğiniz yorgunluk ve bitkinlik, direkt olarak vücudun su kaybetmesi, terleme ve kalori yakılmasıyla alakalıdır. Yarım saat boyunca süren ve ön sevişme dahil olmak şartıyla girilen ilişkide, erkekler 61 kalori yakarken, kadınlar 59 kalori yakmaktadır. Bu da, erkeklerin 8 dakika yüzmesi, kadınların ise; 12 dakika yüzmesiyle eş değer bir kalori yakımı destekler. Ancak 1 saat süren ilişkide iki katı, bir buçuk saat süren ilişkide de üç katı sürecek diye bir şey düşünürseniz, direkt yanılgı demektir. Her zaman harcanan enerji ve ilişki esnasında kaç dakika birlikte olduğunuza bağlı olarak da bu kalori miktarları değişiklik gösterecektir.

Kilonun Ereksiyona Etkisi

Fazla kilosu olan insanların cinsellik konusunda sorunlar yaşamaları yalnızca fiziksel anlamda gerçekleşmemektedir. Erkekler için cinsellikte en önemli husus, ereksiyona geçiş yapmak veya ereksiyon halindeyken beklemektir. Ereksiyon konusunda fazla kilosu olan insanlar, kilosu az olan insanlara göre geç geçerken, aldıkları haz ve hissiyatında düşmesi söz konusudur. Tüm bunlar dikkate alındığı zaman, kilonun direkt olarak cinselliğe olumsuz etkileri olması da kaçınılmazdır. Genelde psikolojik anlamda problem yaşatan, daima sorunları bizlere fizikselden ziyade, ruhsal açıdan inceleme şansı sunan fazla kilolu insanlar, kilo verdikleri zaman ereksiyona daha hızlı geçtiklerini, eskisinden daha fazla haz aldıklarını ve cinselliğin tadına kilo verdikten sonra vardıklarını aktarmaktadırlar. He zaman farklı sağlık konularında incelenen fazla kilolar, böylece cinsel konuda da direkt ele alınması gereken bir durumu ortaya çıkarmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM