Haftada 1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmalı?

Haftada 1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmalı?

Haftada 1 Kilo Verdirecek Yöntemler Nelerdir?

Düşünülenin aksine 1 hafa sonunda 1 kilo vermek aslında hiç de zor değildir. Kurallarını bildiğiniz bir oyunu oynamak sizin için ne kadar kolay ise kilo vermek de o kadar kolay olacaktır. Kilo verme işlemi atomu parçalamak kadar zor değildir. Burada bilinmesi gereken her gün yakılacak olan kalori miktarını doğru hesaplamaktır. Biz bunu 1 haftada 1 kilo verecek şekilde nasıl yapacağız neler tüketeceğiz bunlara bakacağız. Bunu yaparken kulaktan dolma bilgiler ile değil en güncel araştırmalar ışığında en sağlıklı şekilde nasıl yapılır onu açıklayacağız.

Haftada 1 kilo vermek için neler yapmalıyım?

Öncelikle bu işlem için yapacağımız hesaplama metodunu ve altın kuralları paylaşalım. Eğer günlük kalori ihtiyacınız 2900 kalori ise haftada 1 kilo vermek için bunu 1900 kaloriye düşürmelisiniz. Bunu yaparken önceki hayatınızdaki egzersiz spor durumunuzun hala aynı olduğunu varsayarak yapıyoruz. Eğer 2900 kalori almaya devam edip 1000 kalori ekstra yakar iseniz vücudunuza giren kalori miktarı 1900 olacağından aynı sonuca ulaşmanız mümkün olacaktır. Amaç bir şekilde 1000 kalori açık oluşturmaktır.

Vücut ağırlığınızdan 1 haftada 1 kilogram eksilmesi için toplamda 7700 kalori yakmanız gerekmektedir. Ki bu da  yaklaşık olarak düz hesapla 1000 kalori şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu oranın üzerinde kalori kaybı yani 1 kilogramdan fazla kilo vermek uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Bir erkeğin günlük olarak alması gereken kalori miktarı en az 1600 iken kadınlarda bu rakam 1400 ün altına düşmemelidir.

Kilo vermek için hayatınızdan çıkarmanız gerekenler

Vücudunuzun ihtiyacı olan kalori miktarını sağlıklı besinlerden almaya özen göstermelisiniz. Diyet bisküviler,diyet kolalar,alkoller,krakerler,sigaralar bunların hepsine artık çöp olarak bakmanız gerekmektedir. Yalnızca kilo vermek için değil sağlıklı bir hayat kazanmak için de bu tarz ürünlerden kaçınmak gerekmektedir. Tatlı ihtiyacınızı karşılamak için meyve tüketirken illa ki bir içecek arıyorsanız maden suyu içmeye özen gösterin. Büyük porsiyonları evinizden atın;küçük tabaklarda sunulan yemekler daha az tüketme arzusunu ön plana çıkartacaktır.Akşamları cips yerine kuru yemiş tüketin. Saat 20:00 dan sonra mümkün olduğunca yemek yemekten uzak durmaya çalışın.Salatayı hayatınıza sokun ve yemek yanında bir besin değilde bir öğün olarak salata tüketin. Ekmek,poğaça,pasta gibi karbonhidrat ve şeker deposu olan yiyeceklerden tüketmemeye özen gösterin. Tabi ki istisnalar olacaktır ancak bu saydıklarımızı alışkanlık halinde sürekli olarak tüketmemek gerektiğini bilmekte yarar var.

Haftada 1 kilo

İlerlemenizi takip altında tutmaya özen gösterin

Zamanla ne kadar yol aldığınızı mutlaka bir şekilde not altında tutun. Eğer kilo verme sürecinde ilerleme kaydedemiyor iseniz bu sayede nerede yanlış yaptığınızı geriye dönüp kontrol edebilirsiniz. Programınızda değişiklikler yaparak bu hataları düzeltebilir; kas kaybı gibi istenmeyen durumların önüne geçebilirsiniz. Kilo ölçümlerinizi yaparken süre aralıklarını kısa değil uzun olacak şekilde yapmanız gerekmektedir.Su alımı ya da su kaybı ile gün içerisinde tartıda farklı rakamlar görmek aldatıcı olabilmektedir. Ancak arka arkaya iki gün karşılaştırılan değerler ya da haftalık kilo değerlerinizi karşılaştırmak daha sağlıklı sonuçlar olacaktır. 1 haftada 1 kilo vermek için 3 gün arayla ne kadar yol kat etmişsiniz bunu kontrol etmeyi unutmayın. Sabah kalktığınızda kilonuzu hesaplayıp her gün rutin halinde bunu devam ettirebilirsiniz

En uygun diyete karar vermek

1 haftada 1 kilo vermek dediğimiz gibi ince hesaplar gerektirmeyen bir çalışma ile yapılabilir. Ancak bunu yapmanın pek çok yolu olduğunu ve sizin için hangisinin en uygun olduğunu bulmanın önemini açıklayalım. Birçok diyet ve egzersiz yöntemi uzmanlar tarafından hazırlanmaktadır. Bunun nedeni her insanın fizyolojik farklılıklara sahip olmasıdır. Kimisinin metabolizması hızlı iken bir başkasının yavaş olabilmektedir. Yine bel bölgesinde rahatsızlık olan bir kişi ile kolunda rahatsızlık olan kişilerin egzersiz programı farklı olacaktır. 120 kilo olan bir kişi ile 75 kilo olan başka birisi için aynı spor ve diyet programını uygulayamazsınız. Bizim burada değinmek istediğimiz kilo vermek için temelde yapılması gerekenlerdir. Sizler kendinize en uygun egzersiz ve diyet programını seçebilir ya da bir diyetisyen,antrenör yardımıyla çalışabilirsiniz. Bunların dışında piyasada doktor kontrolü dışında gezen hızlı kilo verdirme yalanı adı altında satılan ilaçlardan da kaçınmanızı önermekteyiz.

Kalorileri nasıl hesaplayacağız?

Her yediğiniz ya da içtiğiniz kaç kalori diye bilmeniz mümkün değildir. Aynı şekilde yaptığınız her egzersiz sonrasında da kaç kalori yaktığınızı hesaplamanız da pek mümkün olmamaktadır. Bu konu ile ilgili bizim tavsiyemiz uygulama mağazalarından telefonunuza bir program kurmanızdır. Ancak bunu yaparken sağlıklı veriler içeren bir uygulama seçmeye özen gösterin keza piyasada çok yanlış bilgiler içerenleri mevcut. Elinizin altında bulunacak olan bu uygulama sayesinde tüketeceğiniz bir besinin kalori değerini öğrenerek o gün için gerekli olup olmadığına karar verebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Sitenizde güncel makalelerin olması gerçekten çok güzel. Boş bilgilerden bizleri kurtardığınız için teşekkür ederiz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM