Gebelikte (hamilelikte) zayıflama & diyet

Gebelikte (hamilelikte) zayıflama & diyet

Gebelikte (hamilelikte) diyet ve zayıflama

Bir kadının yaşayabileceği en özel ve güzel durumların başında gelen gebelik süreci, çoğu zaman sancılı geçebilir. Kadınların vücutlarındaki ani değişiklikler görüldüğü gibi, kilo konusunda da ciddi oranda bir artık gerçekleşecektir. Çocuğun kilosundan ayrı olarak, vücutta kalıcı kilolara da sebep olacak değişimler yer alacaktır. Gebelik sürecinde zayıflama, birçok kadında olmayan bir durumdur. Kadınlarda, gebelik sürecinde farklı şekillerde kilo almak görülmektedir. İlk aylarda ciddi kilo alırken sonradan yavaşlayan, ilk aylarda kilo almayın sonradan kilo almaya başlayan veya sürekli kilo almaya devam eden farklı vücut yapılarına sahip olan kadınlarda farklı etkenler görüntülenmektedir.

Bir can taşıdığı düşünülürse, hiçbir gebe kadına direkt olarak ağır diyetler veya sporlar önerilmez. Çünkü vücudun kaldıramayacağı kadar fazla yük verilmesi sonucunda risk oluşacağı gibi, kilo vermek yerine olumsuzlukların ortaya çıkması mümkün olan sonuçlardan olacaktır. Hamilelik sürecinde zayıflamak, daha doğrusu normalin çok altına inmem neredeyse mümkün olmayan bir durumdur. Ancak yapılacak birkaç egzersiz ve yemeye dikkat sonucunda, alacağınız kiloyu minimuma düşürmeniz mümkün olacaktır.

Hamilelikte Zayıflamak Normal mi?

Hamilelik süresince, insanlarda farklı fiziksel değişimler görülmektedir. Bunlardan birisi de, kadınların hamile olduklarını öğrendikten sonraki ilk birkaç ayda kilo vermeleridir. Yani tamamen vücudun işleyişine bağlı olarak görülebilecek bu etki, birçok kadında karşımıza çıkmaktadır. Gebelik süresi ilerledikçe değişkenlik gösterecek olan kilo oranları, hamilelik başında veriliyorsa normaldir ve herhangi bir sağlık sorunu yok demektir. Ancak belli bir süreden sonra ki bu hamileliğin yarısından sonraki süreç olarak belirlenebilir, mevcut kilonun çok altına düşüldüyse, kesinlikle hekime başvurulması gerekecektir.

Hamilelikte diyet ve zayıflama

Hamilelikte Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyım?

Gebelik döneminde kadınlara diyet yapılması kesinlikle tavsiye edilmez. Çünkü diyet, insanların ihtiyaç duyduğundan daha az veya tam ihtiyaç duyduğu kadar gıda tüketmesine yönlendiren bir yeme içme düzenidir. Ancak anne adayı, gebelik dönemiyle birlikte artık iki canlı olduğu için, normalinden biraz daha fazla yemek, bebeğinin doymasını da sağlamak durumundadır. Özellikle aşerme dediğimiz durumda kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.

Hamilelikte zayıflamak için yapılması gereken tek şey; hafif egzersizlerle spor yapmak olacaktır. Eğer riskli bir hamilelik süreci geçirilmiyorsa, kesinlikle yavaş yürüme veya hafif yüzme gibi spor aktivitelerine katılmak gerekecektir. Bu sayede, alınacak olan kiloyu minimuma düşürerek, gebelikten sonraki süreçte de kiloları vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.

Hamilelikte Kilo Verdiren Diyetler

Hamilelikte asıl amaç kilo vermek yerine, vücudun sahip olduğu asıl kiloyu korumak olmalıdır. Çünkü hamilelik sürecinde verilecek fazla kilo sonucunda vücut bebeği taşıyamaz hale gelerek, kötü bir sonuç ortaya çıkartabilir. Bu diyetle birlikte, hem bebeğiniz besleyip, hem de kilo vermeye yönelik bir işlem yapmış olacaksınız.

Gebelikte uygulanacak diyet listesi arayanlar için aşağıda bir diyet listesi hazırladık.

Sabah Kahvaltısı: 2 dilim ekmek, 1 dilim beyaz peynir, salatalık ve domates, 3 4 tane ceviz ve 1 bardak ılık süt.

Ara Öğün olarak 1 bardak süt, 5 6 adet kuru erik, 2 3 tane de ceviz yemeniz yeterli olacaktır.

Öğlen Yemeği: İçerisinde bolca roka ve nane bulunan salata, 1 kase günün çorbası, mevsiminde olduğunuz sebze yemeği, 1 parça et veya et yemeği.

Ara öğün olarak 1 kase yoğurt yiyebilir ve 1 tane de mevsiminde olduğunuz meyve yiyebilirsiniz.

Akşam Yemeği: 1 kase çorba, 1 kase yoğurt ve 1 tabakta sebze yemeği yemeniz yeterli olacaktır.

Yatmadan önce ise; 1 bardak süt, 2 3 adet ceviz, birkaç adet kuru erik yiyebilirsiniz.

Ebru Şallı’nın Hamilelik Diyeti

Ebru Şallı, gebelik döneminde aldığı 7 kiloyla bilinen en az kilo alan ünlü olarak herkesin dikkatini çekmişti. Sizlerde Ebru Şallı gibi gebelik dönemi geçirerek, en az kilo almayı başarabilirsiniz.

Ebru Şallı’nın tavsiyelerine baktığımız zaman, ilk olarak hamile olan kadınların ellerinden geldiğinde işlerini aksatmamalarını, son zamana kadar işlerine devam etmelerini önermektedir. Siyah çay, kahve gibi ürünlerden uzak durulmasını tavsiye eden Ebru Şallı’nın Hamilelik Diyeti, mevsime özel olan sebze yemeklerinin sıklıkla tüketilmesini tavsiye etmektedir. Özellikle bol bol su tüketiminin sağlanmasını tavsiyeleri arasında bulundurmaktadır. Bununla birlikte, hamile pilates terapilerine katılmayı tavsiye eden Ebru Şallı, en az kiloyu almayı sağlamanın yollarını bu şekilde özetliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM