Diyet Yapmadan Kilo Vermenin Yolları

Diyet Yapmadan Kilo Vermenin Yolları

Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün Mü?

İş ve yoğun tempoda yaşayan insanların en büyük sorunlarından bir tanesi de spor yapacak yeterli vakti bulamamaktır. Bu kişilerin kilo verme yolları olarak neleri tercih edebileceklerini açıklamaya çalışacağımız bir yazı yazmak istedik. Derlediğimiz yabancı makale ve alanında uzman diyetisyenerin verdikleri bilgileri topladığımız bu yazımız umarız sizlere faydalı olur. Spor yapamayan kişilerin diyet yapma sürecinde daha zor dönemler geçirdikleri yapılan araştırmalar ile ortaya konulmuştur. Kilo verme sürecinde diyet ve spor adımlarını bir arada yürütülmesi gerektiğini daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Ancak yazının başında da dediğimiz gibi diyet yapamayan ve spor için geniş vakit bulamayan kişiler için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini sizlere belirteceğiz.

diyet olmadan kilo vermek

Kilo vermeden önce neler yediğimizi ve beslenme düzenimiz içersinde neleri tüketmemiz gerektiğini öğrenememiz gerekmektedir. Söylemeye belki gerek dahi yok ancak abur cubur olarak nitelendirilen cips,kola,çikolata,bisküvi gibi paketli gıdaların yemek yemediğiniz zamanlarda öğün olarak tüketilmesi bilinen bir yanlıştır. Kişi bir öğünü atladığı zaman başlayan açlık hissini  ne yazık ki bu tarz ürünler ile bastırmaya çalışmaktadır. Bu da terk edilen ancak bu tarz yiyeceklere göre daha sağlıklı olan ana öğünlerin bırakılmasına rağmen neden kilo verilemediği çıkmazına kişileri sürüklemektedir.

Az besin Sık Öğün

Diyet yapmadan kilo verme sürecinde yukarıda belirtilen yanlışa düşmemek için ara öğün dediğimiz ve zararı az olan sağlıklı tok tutacak yiyeceklere yönelmek gereklidir. Bir öğünde çok fazla yiyip bir sonraki öğünü atlamak ya da akşam yemeği,kahvaltı gibi ana unsurları terk etmek yapılan yanlışlar arasındadır. Atlanan öğünler vücudunuzda uzun vadede yağ yaktırabilir ancak bir süre sonra vücut bu yağları tutma eğilimine de yönelebilmektedir. Örnek vermek gerekir ise Ramazan ayında kilo vereceğini düşünen birçok insan bu ayın bitiminde pek bir değişiklik yaşamadığını aksine kilo aldığını bile söylemektedir. Elbette büyük bir çoğunluk kilo kaybı yaşar ancak ilk bahsettiğimiz kesim olan kilo alan kişiler için süreç farklı işlemektedir.Şöyleki;Vücut bu süreçte düşük kalori alındığını anlıyor ve organları güvence altına almak adına yağları tutmaya başlıyor. Sizin zayıflama süreci diye düşündüğünüz bu sürecin vücut içerisinde işleyişi bağışıklık sisteminden tutunda hormon üretiminize kadar tüm yapıyı ilgilendiren bir durumdur.Biz de tüm bunları düşünerek yol izlemeliyiz.

diyet yapmadan kilo vermek

Vücut enerjisiz kaldığı zamanlarda metabolizmayı düşürerek bir nevi sıkı yönetime geçiyor. Dışarıdan besin gelmediğini ve kendi elinde bulunan imkanlar ile bu döngüyü sürdürmesi gerektiğini anlayıp o yakmaya çalıştığımız yağları daha sıkı tutmaya çalışıyor. Tutulan bu yağları yakmaması bir yana öncelik olarak en kolay gördüğü proteinlere yönelen vücudumuz kaslarımızın temel ögesi olan proteine yönelince ise kas yakma gibi bir sorun ile karşı karşıya kalınmaktadır.

İşte bu durumda yapılması gerekn öğünleri atlayıp yağı,tuzu,şekeri tamamen kesmek yerine vücuda az miktarda bu gıdaları verip sıkı yönetimden  kaçarak yağ yakabilecek duruma getirmektir. Vucüd metabolizmayı düşürmeden gelen az miktarda gıdayı tükettikten sonra ihtiyaç duyacağı enerjinin zaten besin olarak geldiğini düşünecek ve yağ tutma eğiliminden vazgeçecektir. Bu noktada sizi tok tutacak ve protein ihtiyacınızı doyasıya karşılayacak iş yerinde akşam televizyon izlerken dilediğiniz kadar tüketebileceğiniz bütçe dostu besini açıklayalım ‘LEBLEBİ’. Evet pek bilinmese de leblebi tam bir protein deposudur.100 gram leblebi içersine tam 20 gram protein mevcuttur. Kaslarınızın ihityaç duyduğu protein için tam bir kaynak.

Uykunuzu Düzene Oturtun

Gece geç saatlerde gelen acıkma duygusunun neler yaptırdığını hepimiz biliriz. O saatlerde aparatiflere yönelen kişi bir ekmeğe sürdüğü çikolata ile ya da dolapta bulduğu pastayı hiç acımadan yiyecektir. İşte gece erken saatte uykuya dalma hem kaslarınızın dinlenmesine yardımcı olacak hemde gece alınan besinlerin sabaha kadar yağ şeklinde vücutta tutulmasını önleyecektir. Bu konu ile ilgili en önemli nokta ise uykusuz kalan vücutlarda insülin artışının  gözlemlenmesidir.(Bu konuda yapılan araştırma ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.) İnsülin nerede ise şeker de oradadır diyebiliriz. Şeker hastalarının kilo verme sürecinde daha zorlandığı ve metabolizmalarının daha yavaş çalıştığı bilinen bir gerçektir. İşte insülin salınımının önüne geçmek ve aynı zamanda leptin denilen ve yemek yeme hissini azalttığı bilinen hormonun salgılanması için uykunuza dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yürüyüş ve Hafif Egzersizler Yapın

Diyet yapmadan kilo verme sürecinde uzun süren antrenmanlar ya da saatler süren koşular sizi zorlayacaktır. Her yaş grubau insan için  yürüyüş bilinen en iyi  spor olarak tanımlanıyor . Sayısız faydası bulunan bu aktivite için sizleri teşvik etmesi adına birkaç maddeyi diler iseniz sıralayalım.

 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Yürümek kolesterolü düşürür.
 • Diyabet ihtimalini düşürür.
 • Meme ve kalınbağırsak kanseri riskini azaltır.
 • Osteoporoz yani kemik erimesini önler.
 • Dışarı çıkıp yapacağınız yürüyüşler depresyonun önüne geçer.
 • Ms gibi ciddi beyin rahatsızlıklarında tedavi yöntemi olarak önerilir.
 • Uykuya dalma sürecinde ciddi faydaları görülmüştür.
 • Kalp krizi riskini düşürür.

Bu listeyi uzatmanın mümkün olduğunu belirtip dileyenler için detaylı bilginin bulunduğu yazının linkinide burada paylaşalım.

Evet yukarıda belirttiğimiz adımlara ek olarak yiyecekleri daha fazla çiğnemek,yeşil çay tüketmek,şok kilo verme yöntemi gibi kaynağı belirsiz yöntemlerden kaçınmak gerektiğini belirterek kilo verme işinin sabır gerektiren bir süreç olduğunu belirtelim. Öncelikle mental olarak kendimizi bu sürece hazırlamamız gerektiğinin bilincide olursak çok daha kolay bir şekilde bu yolu aşacağınızı sizlere belirtelim.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM