Bölgesel Zayıflama

Bölgesel Zayıflama

Obezite problemi olmayan, istediği kiloya yoğun diyetler uygulayarak ulaşan fakat bir türlü istediği görüntüyü yakalayamayan bireylerin ortak sorunu, bölgesel zayıflamadır. Çoğu kişi bir şekilde ideal kilosunu bulur, fakat görüntülerinde her zaman bir problem vardır.

Yoğun ve kalıcı hale gelmiş yağ kütleleri, kişilerin bel basen uyumlarının doğru olmamasına neden olabilir. Kişi hayal ettiği kiloydayken, bacakları belinden daha kalın olabilir veya durum tam tersi bir hal olabilir. Çoğu kişinin şikayet ettiği bu problemi gidermenin onlarca çözümü geliştirilmiştir.

●    Diyet/Egzersiz

Özellikle kadınların baş ettiği bu problem, doğru diyet ve egzersiz programlarıyla giderilebilir. Çoğu kadın internette gördüğü veya kendi geliştirdiği çeşitli diyetleri uygulamakta ve yanlış ve sağlıksız şekillerde kilo vermektedir. Bölgesel zayıflama probleminin en baş nedenleri arasında, kontrolsüz ve düzensiz beslenme gelmektedir.

Kişilerin bölgesel zayıflama problemini ortaya çıkaran diğer bir sorun ise, yanlış egzersiz programlarıdır. Bu programlar gelişine hazırlanmamalı, mutlaka diyetisyen ve antrenörden yardım alınmalıdır. Ayrıca diyet yapılırken egzersiz yapmanın, bölgesel olarak zayıflamayı bir hayli hızlandırdığı bilinmektedir. Yani yalnızca diyet yapmak, günlük aktivitelerde harcanan kalori ile zayıflamak da bölgesel zayıflamanın önündeki engellerden bir tanesidir.

Yani aşağıya sıralayacağımız diğer yolları denemeden önce, sağlıklı ve doğal bir şekilde bölgesel incelme gerçekleştirilebilir. Kişi doğru bir hazırlanmış bir diyet listesine ve egzersiz programına sahip olarak kilo verebilir. Fakat yine de daha kısa zamanda ideal görünümünü elde etmek istiyorsa veya bu iki yolu denediği halde zayıflayamamışsa, aşağıdaki yolları uygulamasında da bir problem görülmemektedir.

●    Soğuk Lipoliz

Bilinen en etkili bölgesel zayıflama yöntemidir. Bu yöntem sayesinde kadınlar ve erkekler, sağlıklı bir şekilde bölgesel olarak incelebilir. Soğuk lipoliz, belirli hastalıklar, hamilelik ve yaş sınırı haricinde herhangi bir yan etkiye neden olmayan son derece sağlıklı bir yöntemdir. Kadınların gönül rahatlığı ile uyguladığı bu yöntemin tek kusuru, kısa zamanda etki etmemesi, etkisini 2 ila 4 ay arasında yaymasıdır.

Soğuk lipoliz uygulandığı bölgedeki yağların donmasını ve vücudumuzda bulunan çöp emiciler tarafından emilmesini sağlamaktadır. Kişiye yapılan onlarca testin ardından, karar verilen sıcaklıkta (kesinlikle vücudu olumsuz etkileyecek ve dokulara zarar verecek bir sıcaklık seçilmemektedir) uygulanan yöntem, son derece etkili bir yöntemdir.

Soğuk lipoliz kadının ideal ettiği görünüme gelmesini sağlamak amacıyla, 12 seansa kadar uygulanabilir. En fazla haftada 2 kez seansa girebilir. Kişinin günlük hayatını kesinlikle sekteye uğratmayacak, uygulama bittikten sonra herhangi bir dinlenme gerektirmeyecek uygulama, nadir de olsa uygulanan bölgede morluğa ve sertliğe neden olabilmektedir. Fakat bu durum, herhangi bir yan etkisi olduğu ve sağlığı olumsuz yönde etkilediği anlamına gelmemektedir.

●    Liposuction

Bilinen en etkili ameliyat yöntemleri arasında gelmektedir. Kişinin görünümünden rahatsız olduğu bölgedeki yağların alınmasını sağlayan bu yöntem, bir zayıflama aracı olmasa da bölgesel olarak zayıflamayı sağlamaktadır. Etkili ve basit bir ameliyattır. Atılan estetik dikişler ve iç çamaşırı bölgesine toplanan deriler sayesinde, kişi dümdüz bir karına sahip olurken herhangi bir kötü görüntüye düşmez. Liposuction uygulaması çok etkili ve kolay olduğu halde, yine de bazı hastalara uygulanamamaktadır. Bunun sebebi, ameliyatın onların bölgesine uygun olmayışıdır.

Liposuction geçiren kişiler, çok ağrılı bir döneme tabi tutulmazlar. Fakat bu yöntem soğuk lipoliz kadar da kolay bir süreci beraberinde getirmez. Bazı sancıların, ağrıların ve spazmların görülmesi son derece normaldir ve ameliyat sağlık durumu iyi kişilere uygulandığı takdirde herhangi bir komplikasyon da gelişmemektedir.

Liposuction günlük yaşamı ufak da olsa sekteye uğratan bir operasyondur. Kişi hemen günlük rutinlerine dönemeyecek, bir süre yatmak zorunda kalacaktır. 4 hafta gibi bir süre sonucunda, kişi eski hayatına dönebilir fakat egzersiz hayatına hemen dönemeyecektir. 4. haftadan sonra doktorun onayıyla ufak tefek hareketler yapmaya başlayabilir. Zamanla rutin haline getirdiği sporları da yapabilir fakat en azından 2-3 ay gibi bir süre ağır kaldırmaması ve sağlığına dikkat edip, doktor kontrolünde egzersiz yapması daha mantıklı olacaktır.

●    Karın Gerdirme Ameliyatı

Son derece kolay ve rahat bir ameliyat olan karın gerdirme ameliyatı, karnında yoğun yağlanma olan kişilerin problemlerini çözen etkili bir operasyondur. Ameliyat son derece basit ve etkilidir. Fakat tam bir zayıflama yöntemi olduğunu ve kadınların bir anda ideal karın figürüne sahip olduklarını söylemeye imkan yoktur. Çünkü karın gerdirme ameliyatı, kadınların belirli bir kilodan kurtulmalarını sağlamaktadır, kilolarının tamamından değil.

Karın gerdirme ameliyatı yapılmadan önce, kişinin ideal kilosuna ulaşması ve ondan sonra bu ameliyatı yaptırması tavsiye edilmektedir. İdeal kilosuna ulaşmamış kadınlar için, bu ameliyatın bir çözüm olduğunu söylemek mümkün değildir. Öncelikle diyet ve egzersiz ile, istenilen kiloya gelinmeli ve kilo alıp vermeye bağlı oluşan sarkmalar ve çatlaklar bu ameliyat ile düzeltilmelidir. Çok kilolu kadınların veya erkeklerin bu ameliyatı yaptırması yanlış olacak ve ameliyat çözüm olmayacaktır.

Karın gerdirme ameliyatı, günlük yaşamı bir süre sekteye uğratmaktadır. Örneğin ameliyatı olmuş kişilere 1-2 hafta zaruri ihtiyaçlar dışında yataktan kalkmamaları tavsiyesi verilir. 2 hafta boyunca dinlenmek, ameliyatın daha iyi sonuçlanmasını sağlayacaktır. Kişi günlük rutinine ise ancak 4 hafta sonra dönebilir. 4 haftanın sonunda yavaş yavaş egzersizlere başlayabilir fakat mümkünse ilk 6 ay ağır egzersizler yapmamalı, koşma ve yürüme gibi egzersizlerin yanında basit egzersizler ile yetinmeli, ağırlık ile mekik çekmeye, ağırlık kaldırmaya çalışılmamalıdır.

Karın gerdirme ameliyatı ile ilgili iz kalıp kalmayacağına dair soruya ise, izin iç çamaşırı ile kolayca kapatılabilecek bir bölgede olacağı ve bu izin 6 aydan sonra beyazlayıp neredeyse belli olmayacağı cevabı verilebilir.

●    Sağlıklı Beslenme

Tabiki her olumlu şeyin başı, şüphesiz sağlıklı beslenmedir. Bir kadın veya erkek, sağlıklı beslendiği takdirde özellikle kiloyla ilgili tüm problemlerini yavaş yavaş, kolayca aşabilir. Sağlıklı beslenmek, acılı diyetlere gerek kalmadan zayıflamayı, ağır egzersizlere maruz kalmadan bölgesel incelmeyi sağlamaktadır.

Hastalıklar için antibiyotik görevi gören sağlıklı ve düzenli beslenme, uzun yıllar boyunca devam ettirildiği ve uzun süre sekteye uğratılmadığı takdirde çoğu kişinin yüzünü güldürecek ve istediği görüntüyü elde etmesini sağlayacaktır. Her problemin olduğu gibi, kilo probleminin de en büyük sebepleri arasında şüphesiz sağlıksız ve düzensiz beslenme görülebilir.

Kiloların belirli bölgelerde yapışıp kalmasının, daha yoğun görünmesinin ve ne olursa olsun oradan bir türlü gitmemesinin sebebi sağlıksız ve düzensiz beslenmedir. Yine tüm bu problem, sağlıklı beslenme, abur cuburu kesme, alkol ve sigara kullanmama, yoğun strese maruz kalmama sonucunda kolayca çözülebilecektir. Kişilerin hızlı kilo verme ve zayıflama gibi bir problemi yoksa, sağlıklı ve düzenli beslenmeyi deneyerek zayıflaması ve incelmesi denenebilir. Belki birkaç ay, belki de birkaç yıl içerisinde kişi istediği görünüme sahip olabilecektir. Açlık çektiren diyetlere, vücudun her köşesini ayrı ağrıtan egzersizlere ve günlük hayatın sekteye uğramasına neden olan, çalışılan yerden uzun izinler alınmasını gerektiren ameliyat ve uygulamalara aslında gerek yoktur.

Ayrıca sağlıklı beslenmek, kişinin ileriki yaşamında da daha mutlu ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Kaynak; https://www.dytguldendemir.com/genel/bolgesel-incelme/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM