Bayanlar İçin Kilo Vermenin Yolları

Bayanlar İçin Kilo Vermenin Yolları

Bayanlar için kilo vermenin yolları araştırılırken yapılması gereken altın kurallarından bahsedeceğiz. Eğer bir erkeğin yaptığı hareketleri ve diyeti uygulayarak kilo vermeye çalışıp onlar kadar hızlı kilo veremediyseniz bunu kafanıza takmayınız. Erkeklerin fizyolojik yapısı kadınlara göre kilo vermeye daha eğilimlidir. Kuzey Karolina Üniversitesinde yapılan çalışma gösteriyor ki özellikle de karın bölgesindeki yağlanmayı yakmak erkekler için daha kolaydır. Bunun anlamı kadınlar için imkansız olduğu ya da temelde erkeklerden farklı şeyler yapmanız gerektiği değildir.Bunun anlamı bu süreç kadınlar için sadece biraz daha uzun olacaktır demek. Bu süreyi kısaltmak için ise daha agresif ve zorlu bir diyet süreci geçirmek gerekmektedir. Bu sayede istediğiniz vücuda daha kısa sürede kavuşabilirsiniz.

kilo vermenin yolları

Kilo Vermenin Yolları İpucu:Kalori Alımını Azaltmak

Tüm yapılan o diyetler,koşular,kardiyolar bunların hepsinin tek bir amacı vardır. Bu işin anahtarı olarak tanımlayacağımız bu olay ise yemeklerden ve içeceklerden aldığınız kalorilerden daha fazlasını yakmaktır. Bu sayede enerji açığı oluşturarak vücudumuzu diğer enerji kaynaklarına yönlendireceğiz. Nedir bu enerji kaynakları peki?İşte bunlar kurtulmak istediğimiz yağlarımız olacak. Vücudumuz ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için artık vücudumuzda bulunan yağ depolarına yönelecek ve ihtiyacını buradan karşılayarak kilo vermemize yardımcı olacaktır.

Eğer bu kalori açığını 1000 kaloriye kadar çıkartabilir isek haftalık kilo kaybımız yaklaşık olarak 1 kg olacaktır. Bu oran kişiden kişiye farklılık gösterebileceği için kilo kaybı bir miktar az ya da fazla olabilir. Örnek vermemiz gerekir ise;27 yaşında 1.62 boyunda ve 72 kilogram olan bir bayan ele alalım. Bu hanımefendi ayrıca günde yaklaşık olarak 1 saatlik aktivite yapsın. Normal olarak vücudu için 2500 kaloriye ihtiyacı olduğunu kabaca söyleyebiliriz. Peki kilo vermesi için ne yapmalı?Aldığı kalori miktarını 1500 kaloriye düşürür ise bir haftada 1 kilo verecektir.
Şimdi içinizde düşünenler olmuştur;bundan daha fazla kalori açığı oluşturarak daha fazla kilo versem nasıl olur diye. Kilo vermenin yolları aranırken yapılan yanlışlardan birisi de şudur:Mevcut aldığınız kalori miktarından 1000 den fazlasını kesmeyin. Bunu yapmaya başlayacak olursanız metabolizma hızınız yavaşlayacaktır. Bu da akabinde yeniden kilo almanıza neden olacaktır.

Kilo Vermenin Yolları İpucu:Protein Alımını Arttırın

Dengeli bir diyet programında meyve,sebzeler,sağlıklı yağlar ve işlenmemiş gıdalar bulunmalıdır. Burada odaklanacağımız nokta ise protein kaynakları olacaktır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki birçok kadın ihtiyaç duydukları protein alımına erişememektedir. Yeterli protein kilolarınızı eritmek için aslında bire birdir. Proteinleri sindirmek için karbonhidrat ve yağlara göre daha fazla enerji harcanır. Bunu göz önüne alacak olursak diyetimizde protein miktarını arttırarak metabolizma hızımızı arttırmış oluruz. Ayrıca egzersizleriniz içinde protein alımı büyük önem taşımaktadır.

Kilo kaybınızı ve egzersizlerinizi proteinler ile destekleyebilirsiniz;Her 45 kilogram vücut ağırlığı için 80 gram protein alımı yapmanız gerekmektedir. Örnek olarak 58 kiloluk bir vücut için alınması gereken protein miktarı 104 gramdır. Somon balığı,hindi,yumurta,tavuk,ton balığı,kırmızı et ana öğünlerde tüketeceğiniz protein kaynaklarıdır. Diğer protein kaynaklarından içlerinde yağ bulundurmayan süt,fındık,leblebi,mercimek de sık sık tüketebileceğiniz kaynaklardır.

Bu konu ile ilgili dikkat edeceğiniz durum ise tıbbi bir durumunuz varsa ya da kişiselleştirilmiş bir yemek planınız varsa, yardım için kayıtlı bir diyetisyene danışmanız gerektiğidir.

Kilo Vermenin Yolları İpucu:Egzersizler ile Vücudunuzu Şekle Sokun

Eğer hızlı kilo vermenin yollarını arıyor iseniz ilk olarak harekete geçmeniz gerekmektedir. Bayanlar için en iyi kalori yakma yöntemi kardiyo olacaktır. Yoğun bir kardiyo çalışması ile 1 saat içinde yakılabilecek olan 600 kalori daha fazla kilo kaybetmeniz için mükemmel bir çalışma şeklidir.İstediğiniz aerobik egzersiz formlarını bulmak için çeşitli denemeler yapın – ister koşu bandı, ister bir bisiklet aktivitesi veya baleden esinlenilmiş bir dans egzersizi ya da bir koşu seansı olsun, kalori yakmak için seveceğiniz bir egzersiz tarzı bulmayı deneyin.

Ağırlık kaldırmak kadınlar için korkutucu gözükse dahi bunu yapmak sıkı bir beden için gerçekten faydalı olacaktır. Duruş bozukluklarınızı düzeltebilir,hantal yapıdan kurtulabilir,kollarınızı ve alt bedeninizi daha düzgün hale getirebilir bu sayede daha ince bir görünüme kavuşabilirsiniz. Her hafta iki ya da üç egzersiz planlayın ve arttırarak ilerlemeye çalışın;bırakın vücudunuz biraz acı çeksin.Eğer bunu nasıl yapacağınızdan emin değil iseniz bir spor salonuna yazılarak antrenörden yardım alın. Bu işi gerçekten profesyonel şekilde yapan kişiler ile çalışmaya özen gösterin zira artık pek çok spor salonu sahibi müşterilere ilgisiz davranabilmekte. İyi bir antrenör hangi ağırlıklar ile hangi kas grubunuzu çalıştırmanız gerektiğini size sakatlanmanızı önleyecek şekilde öğretecektir.

Kilo Vermenin Yolları İpucu : İnce Gözükün

Acı bir gerçek ama ne yazık ki hızlı kilo vermenin yolları bile vücudunuzu bir gecede değiştirmeyecektir. Haftada 1 ila 2 kilo kaybı ile ilerleyerek devam etmeniz sizin için en doğru yöntemdir. Bu şekilde ilerlemeye çalışmak sonuçları görmenin geç olacağı anlamına gelmez. Gün içerisinde oturma şeklinizden tutun da ayakta duruş şekliniz bile spor ve diyet yapmanız sayesinde daha sıkı gözükmenizi sağlayacaktır. Bu da daha fazla özgüven ve çalışma azmini beraberinde getirecektir.Unutmayın önemli olan devamlılık ve mücadele etmenizdir.

Bunlara ek olarak stil değişiklikleri ile de aynada kendinizi daha çok motive edecek şeyler giymeye başlayabilirsiniz. Sorun olduğunu düşündüğünüz bölgeleri koyu renkli kıyafet tercihleri ile minimize edin. Örnek olarak koyu renkli bir pantolon veya etek giyerek kalçalarınızı daha orantılı gösterecektir. Aynı şekilde kullanacağınız kemerler ve takılar ile dikkatleri istediğiniz bölgelere yönlendirebilirsiniz. Tüm bu süreç boyunca kendinizi motive ederek stresden uzak kalmanız gerektiğini asla unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM