Basen Eritmek

Basen Eritmek

Kalça ve Basen Eritme Diyeti 

Bu iki isimden hangisini kullanırsanız kullanın problem hep aynıdır. Basen eritmek,kalça eritmek, popo eritmek hepsinde tek bir ortak amaç vardır. Daha sıkı kalçalara sahip olmak. Türk kadınlarının en büyük dert yandıkları konu basen yağlanmasıdır. Özellikle doğum sonrası poponun biraz daha büyümesi yağların basen bölgesinde toplanması gözlemlenmektedir. Genetik faktörlerin yine basen bölgesinde yağlanma ile ilişkili olduğunu gösteren pek çok araştırma mevcuttur.

Peki basen eritmek için bir diyet mevcut mudur?  Yedikleriniz bölgesel kilo alımı üzerinde belirgin etkendir. Ayrıca çalıştığınız iş yine hangi bölgede yağlanma olabileceği konusunda etkili bir rol oynar. Sürekli masa başında oturan kişilerin iş yerinde ayakta bulunanlara göre daha büyük kalçalara sahip olduğu tespit edilmiştir. İşte bu soruna sahip kişiler için ilk olarak basen eriten egzersizleri yazdıktan sonra basen eriten diyet yazısı ile devam edeceğiz.

Basen eriten egzersizler nelerdir?

Öncelikle aşağıda vereceğimiz hareketler de dahil olmak üzere tüm hareketleri yumuşak bir spor mat üzerinde yapmanız gerekmektedir. Omurga sağlığı için düz zemin kullanılması doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Bu ürünü spor malzemeleri satan yerlerde ya da internet üzerinden egzersiz yapmanız için uygun fiyata bulabilirsiniz.

Vereceğimiz hareketleri haftada 3-4 kez uygulayarak bir kaç ay içerisinde basen eritme işini başardığınızı gözlemleyebilirsiniz. Egzersizleri yaparken her set sonrası 60 saniye kadar dinlenme süresi ayırın. Son setlere girer iken acı hissetmeniz gayet normaldir. Hatta son setlerde zorlanmak gerektiğini yağların yanması için gerekli olduğunu belirtelim.

Burada paylaştığımız egzersizler ağırlık ihtiyacı olmadan evde yapabilmenize uygun olan egzersizlerdir. Hareketlerin basit gözükmesi aldatıcı olabilir. Ancak düzenli uygulanması halinde sonuçları oldukça belirgindir. Eğer setleri uygun şekilde yapar ve diyet programına sadık kalır iseniz yaklaşık 1 ay içinde ilk değişimi fark edersiniz. Basen eriten egzersizler ve basen eriten diyet programları arasından doktorlar ve antrenörler tarafından verilmiş en basit olanları sizler için seçtik.

Basen Eriten Egzersizler -Kavisli Bacak Kaldırma

Yüz üstü yatarak yapılacak olan bu egzersiz yalnızca ayakların çalışması üzerine kurulu bir harekettir. Her iki ayağı aynı anda kaldırarak kalçanın sıkışması sağlanmalıdır. 45 derelik bir açı yakalandıktan sonra 2 saniye kadar beklenerek ayaklar tekrar yere indirilmelidir. 3 set şeklinde yapılacak olan bu egzersiz birinci sette 10 ikinci sette 12 son sette 15 olacak şekilde yapılacaktır. Her set arasında 60 saniye dinlenilmesi gerekmektedir. Hareketi yaparken kollarınız çapraz şekilde başınızın önünde durmalıdır. Başınızı kollarınızın üzerine yaslayarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Basen Eriten Egzersizler -Köprü Hareketi

Sırt üstü pozisyonda mat üzerine yatarak harekete başlıyoruz. Dizlerinizi kırıp kendinize doğru çekin. Topuklarınız ve ayak tabanınız yere sabit olacak bir şekilde basın. Ardından kalçanızı sıkarak poponuzu yukarı doğru kaldırın. 2 saniye kadar kalçanız havada olacak şekilde bekledikten sonra yere indirin. Basen eritmek için bu hareket esnasında kalçanızı sıkmanız gerekmektedir. Tam bir köprü şeklini alarak yapılacak bu hareketi yine 3 set olacak şekilde tekrarlayın. Birinci set 10 ikinci set 12 son set 15 şeklinde aralarda 60 saniye dinlenerek yapın.

Basen Eriten Egzersizler -Öne Adım

Bir süre ayakta dikildikten ve kaslarınızın ısınmasını sağladıktan sonra bu harekete başlamalısınız. Bu hareketin çeşitli varyasyonları mevcuttur. Omuza ya da ellere alınan ağırlıklar ile yapılması da mümkün olan hareketi en basit haliyle sizlere açıklayacağız. Normal duruş pozisyonunda iken bir adımı öne atarak bacak kaslarına gerdirmek sureti ile hareketi yapabilirsiniz. Daha sonra ayak mevcut konuma alınarak aynı hareketi diğer ayak ile yapmanız gerekmektedir. Kalça sıkılaşması ve basen eritmek için etkili olan bu hareketi basen bölgesinde yanma hissi oluşana kadar yapabilirsiniz.

Basen Eriten Egzersizler -Arkaya Ayak Kaldırma

Elleriniz yerde ve dizlerinizin üzerinde eğilmiş şekle geçip bu harekete başlayacaksınız. Bir ayağınızı diziniz göğüs hizasına kadar gelecek şekilde öne doğru çekeceksiniz. Ardından ayak tabanınız tavanı görecek şekilde arkaya tekme atarcasına hareket ettireceksiniz. Aynı hareketi diğer ayağınız içinde uygulayacaksınız. Her iki ayak için 3 set olacak şekilde 20 tekrar ile yapmalısınız. Kalça kısmında oluşan gerginlik ne kadar etkili bir hareket olduğunu anlamanızı sağlayacaktır.

Basen Eriten Diyet

Yukarıdaki egzersizler ile birlikte bölgesel olarak basen eritmek için ayrıca diyet uygulamak çok daha etkili sonuç verecektir. Diğer diyetlerden farklı olarak yalnızca basen eritme amacı içeren bu diyet nasıl oluyor açıklayalım. Bu konuda Türk doktorlardan Ender Saraç ve yabancı diyetisyen Cynthia Sass çalışmalar yapmaktadır. Bizde bu yazımızda bu iki doktorun verdikleri tavsiyeleri bir arada olacak şekilde sizler için paylaşıyoruz.

Kendinize göre çeşitli yiyecekler ile zengin kılmanız mümkün olan 3 günlük basen eriten diyet şu şekildedir.

Basen Eriten Diyet Birinci Gün

 • Kahvaltı
  * 1 dilim buğday ya da çavdar ekmeği
  * orta boy domates
  * bir kase ev yapımı doğal yoğurt
  * bir elma
 • Öğle yemeği
  * 200 g yağsız et , balık ,derisiz ve yağsız tavuk (sadece ızgara, pişmiş veya buğulama)
  * Büyük karışık limon,soğan, marul içeren salata
  * Bir dilim kepekli ekmek
 • Akşam yemegi
  * Izgara yağsız et [küçük – 100 g]
  * Bir portakal ya da mevsim meyvesi
  * patates püresi
  * buğulanmış karnabahar

Basen Eriten Diyet İkinci Gün

 • Kahvaltı
  * 1 adet haşlanmış yumurta
  * 2 dilim kepekli ekmekten yapılmış küçük tost
 • Öğle yemeği
  * 40 gr az yağlı süzme peynir
  * 2 dilim kepekli ekmek
  * Marul salatası
  * Bir avuç kuru üzüm
 • Akşam yemeği
  * 120 gram makarna kepekli olanlarından bulunur ise daha iyi olacaktır
  * 60 gr tavuk
  * Bir adet muz

Basen Eriten Diyet Üçüncü Gün

 • Kahvaltı
  * Bir kase yoğurt
  * Mevsiminde ise bir adet kavun dilimi
 • Öğle Yemeği
  * 7 kaşık kadar barbunya ya da mercimek
  * Bol salata
 • Akşam Yemeği
  * 4 Yumurta beyazı ile yapılmış omlet
  * 2 dilim kepekli ekmek

Tüm bu menüleri balık,et,tavuk,salata,yumurta,barbunya,fasulye,mercimek şeklinde besinler ile çeşitli kılmak sizin elinizdedir. Dikkat edilmesi gereken gram olarak ne kadar yenilmesi gerektiğidir. Ayrıca ara öğünlerde bir avuç kadar ceviz,badem,fındık yenilmesi normaldir. Yine basen eritme diyeti içerisinde yeşil çay tüketmek serbesttir.

Sizlerde basen eritmek ile ilgili sorularınız ve diyet listelerinizi yorum yazarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Basen eritme egzersizleri arasında anlamadığınız ya da zorlandığınız hareketler var ise tekrar sayılarını düşürerek çalışmanızı sürdürebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM