Evde Spor Yaparak Kilo Vermek

Evde Spor Yaparak Kilo Vermek

Evde Spor Yapmak Resimli Anlatım

Özellikle soğuk kış aylarında evde spor yapmak çok keyifli olmaktadır. Böyle bir mevsimde,dışarıda koşu yapmak eğer Erzurum gibi metrelerce kar yağan bir yerde iseniz imkansız olabilir. Özellikle büyük şehirlerde spor salonlarına giden insanların çoğalması ve herkesin ödeme gücünün farklı ölçüde olması da yine evde spor yapmak için geçerli bir sebeptir. Kalabalıktan haz etmeyenler için odalarında nasıl kasları düzgün ve etkili şekilde çalıştırabileceklerini görseller ile destekleyerek anlatacağız. Bu noktada ister salonda olsun ister evde olsun en önemli olan şeyin kararlılık ve azim olduğunu şimdiden söyleyelim. Çünkü hepimiz kısa süre içerisinde üçgen bir vücuda kavuşacağımız düşüncesi ile bu işe başlıyoruz ve ne yazık ki işler pek de öyle yürümüyor. Peki nasıl olacak bu işler?

Planınıza Sadık Kalın

Haftada 3,5,7 gün hangisini tercih ederseniz edin, önemli olan bir sonraki hafta yine aynı gün sayısı kadar çalışmaya devam ediyor olmanız. İlk haftanız sizin için biraz zorlu geçecek ancak tabi ki de pes etmeyeceksiniz. Bu işe başlarken sadece aynada gördüğünüz yağları değil ayrıca iç organlarınızın durumunu da hayal ederek ve ne kadar uzun ve sağlıklı bir hayat istediğinizi tekrar düşünün deriz.İnanın ki bir ila iki ay sonunda yaptığınız hareketlerin size yetmediğini görecek,kendi kendinize set sayılarını arttırmak isteyeceksiniz. İstediğiniz vücuda kavuşmanızı sağlayacak bu hareketler neler hadi onlara bakmaya başlayalım.

Öyle şekilli ağırlıklarınız,koşu bandınız ya da bisikletiniz yok diye üzülmeyin bu hareketleri yaparken ihtiyacınız olacak tek şey vücudunuz.

1-Push Up(Şınav)

Şınav çekmek vücut ağırlığınız fazla ise yapması zor bir egzersiz olarak gelecektir. Ancak biz herkesin nizami olarak şınav çekmesi gerektiğini söylemiyoruz. Her vücuda göre bir çalışma şekli mevcuttur.Bu noktada kendinize zarar vermeyecek şekilde bir başlangıç seçmeniz gerekmektedir. Eğer aşırı kilolu olduğunuzu ve kollarınızın vücudunuzu kaldıramayacağını düşünüyor iseniz 1.seviye olarak adlandırdığımız şınav türünü deneyin.

 

Evde Spor kiloBu hareketi yaparken kollarınızı duvara yaslayıp, ayaklarınızı vücudunuzun birkaç cm gerisinde tutmanız gerekmektedir. Yavaş yavaş kollarınız ile vücudunuzu ittirerek kollarınızın güç kazanmasını amaçlayacağız. Zaman geçtikçe vücudunuzun ağırlığını biraz daha omuzlardan kollarınıza dağılacak şekilde çalışmayı sürdürün.

Evde Spor Şınav

Vücut ağırlığınız bu kadar fazla değil ise ya da 1.seviye artık sizin için kolay geçmekte ise 2.seviye şınavı deneyebilirsiniz. Aşağıda bulunan görselde olduğu gibi dizlerimizi yerden kaldırmadan vücudumuzun üst kısmını yine kol ve omuzlar yardımı ile yerden keseceğiz.

Önceden biraz spor geçmişim var vücut ağırlığım da kollarımın taşıyabileceği kadar güçlü mü diyorsunuz. Tebrik ederiz nizami şınav pozisyonu için hazırsınız demektir. Başlarda nizami şınav hareketi  yorucu olabilir ancak ilerleyen süreçte sayıyı arttırmaya başlayarak güçlendiğinizi görmek sizi motive edecektir. Nizami şınav çekerken dikkat etmeniz gereken şey vücudun cetvel gibi düz tutulması gerekliliğidir. Yere doğru giderken nefesi içimize çekip ,yukarı doğru gelirken nefes vereceksiniz. Yüzünüz ileri doğru değil yere doğru bakacak şekilde çekmeye çalışmalısınız.

Evde Spor azami şınav

 

2-Leg Lift(Bacak Kaldırma)

 

Evde Spor lift

Bu hareket hem bacaklarınızı hemde karın kaslarınızı çalıştıracak bir harekettir. Sırt üstü uzanmamız gerektiği için eğer evinizde spor için kullanılan mat yok ise yumuşak biz zemin seçmenizi öneriyoruz. Ayaklarınızı birbirine yakın şekilde tutarak Ellerimizi ise  paralel olacak şekilde yere yapıştırıyoruz.Ayaklarınızı birbirinden ayrılmayacak şekilde yukarı indirip kaldırmaya çalışmalısınız. Hareketi yaparken  ayaklarınızı çok yukarı kaldırmak için zorlamayın.Bir süre sonra karın kaslarınızda yanma hissedecek ve kaslarınızın çalışmaya başladığını göreceksiniz. Bacak kaldırma hareketi yakılması zor olan karın bölgesi yağları için oldukça faydalı bir egzersizdir. Evde spor yaparken hareketleri doğru ve kaslarınızı zedelemeden  yapmaya dikkat etmelisiniz.Bacaklarınızı bel hizanızdan daha ileriye itmeden yavaş bir şekilde 4 set halinde yapmaya çalışın.

 

Evde Spor süperman

3-Superman Hareketi

Bu kez mat ya da çok sert olmayan yere yüz üstü yatacak şekilde pozisyon almanız gerekmektedir. Özellikle sırt ve karın bölgesini yoğun olarak çalıştıracak olan süperman hareketi ile forma kavuşacaksınız. Bu harekette ise vücudun gergin olması önem taşımaktadır. Omurga bölgesinde kilo nedeni ile yaşadığınız ağrıların zamanla azaldığını da göreceksiniz. Bacaklar birbirine bitişik olacak ve kollar ile birlikte havaya kalkıp 1-2 saniye o şekilde kaldıktan sonra yere inecektir. Hareketi yaparken uçuyor gibi gözükmeniz nedeni ile isim olarak süperman denilmiştir. Bel çevrenizi sarmalayan yağları eritmeniz için mükemmel olan bu hareketi şu şekilde yapıyorsunuz;

4-Bench Dips

Bu hareket kollarınızın arka kısmını ve göğüs bölgenizi vücut ağırlığınızı kullanarak geliştirmeye yarayacaktır. Bu hareketi yaparken bir sandalye ya da koltuğa sahip olmanız yeterlidir. Başlangıç için fazla kilolu iseniz ayaklarınız dik olacak şekilde başlayabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda ise ayaklarınızı ileri doğru uzatarak omuzlarının birbirine yakın olacak şekilde hareketi yapmaya başlayabilirsiniz.

Evde Spor dips Dirsekleri bükerek vücudunuzu aşağı doğru götürdükten sonra yukarıya çıkınca nefesinizi tazelemelisiniz. Kollarınızın yanlara doğru açılmaması hareketin doğru yapılması için kritik noktadır.

Evde Spor ağırlık

İlerleme kaydetmeye başladığınız anda artık kollarınızın daha da güçlenmesi için ayaklarınızı beliniz ile aynı hizada tutarak hareketi yapmaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde yaparken bel bölgenize ağırlık koyarak bir üst seviyeye geçebilirsiniz. Bu hareketi ünlü vücut geliştiriciler dahi kol kaslarını geliştirmek için devamlı olarak yapmaktadırlar. Bu noktada harekete ne şekilde başlamanız gerektiğine karar vermeniz önem kazanmaktadır. Bacaklarınızı gergin tutmaya çalışarak hareketin kollarınızın özellikle arka kısımlarını yaktığını hissedip yapmaya özen gösterir iseniz sizin için daha verimli olacaktır.

Evde spor yapmanın kilit noktası dikkat!!

Buraya belki 20 den fazla hareket ekleyebilirdik. Bizim seçtiğimiz 4 hareket, kilonuz ne olursa olsun yapabileceğiniz ve vücudunuzu evde şekle sokmanızı sağlayacak olan hareketlerdir. Bu hareketlerin dışında boş zamanlarınızda kulaklıklarınızı takıp dışarıda koşu yapmanız,hızlı adımlar ile yürüyüşe çıkmanız,asansör yerine merdiven kullanmanız,iş yeriniz yakın ise bisiklet kullanmanız,sigara ve alkolden uzak kalmanız size değersiz gibi gözükse dahi inanın bize çok ama çok etkili faktörler olacaktır. Şimdi karar vermeniz gereken şudur; kendiniz için bunu yapacak mısınız yoksa bu tarz yazıları okuyup,videolar izleyip bahane bulmaya devam mı edeceksiniz. Yarın demeyin! Şu an kalkın ve o hayal ettiğiniz vücuda sahip olmak için bugün itibari ile egzersizlere başlayın.”Yorgun hissediyorum”,”birkaç işim var şimdi yapamam”,”çok yoğunum”,”havalar çok sıcak”,”havalar çok soğuk”…… bunların sonu hiçbir zaman gelmeyecektir.Yazımızı William Feather’in şu sözleri ile bitirelim;”Şartlar hiçbir zaman gerektiği gibi olmaz, bütün şartlar yerine gelinceye kadar erteleyen, hiçbir iş yapamaz”.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Evde spor

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM