Evde Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Evde Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Evde Kilo Vermenin Yolları İçin 20 Altın Kural

Evde kilo vermenin yolları denenirken elbette ilk olarak diyet ilk akla gelen yöntemdir. Peki diyet yapma hevesi sık sık içinizden geliyor ancak bir süre sonra bırakıyor musunuz? Ve bu da sürekli olarak başa dönmenize neden olup kiloların olduğu yerde kalmasına mı sebep olmakta? İşte tam bu noktada sizlere bu işi yaparken nerede hata yaptığınızı açıklayacağız. Arkanıza yaslanın ve sizler için araştırıp taradığımız en güncel olan bilimsel makaleler bu konuda neler söylüyor birlikte bakalım.

evde kilo vermenin yollari1-Öğünlerinizi atlamayınız. Eğer gerçekten çok acıktıysanız ve öğününüzü yemek yemeden geçirmeye çalışırsanız muhtemelen daha sağlıksız yöntemlere başvuracaksınız. Hemen bu konuda bir örnek verelim. Sabah 8:00 da kalktığınızı ve güne başladığınızı varsayalım. Giyinmek,saç yapmak,tıraş olmak derken 8:30 gibi bir şeyler hazırladınız kahvaltınızı güzelce yaptınız diyelim. Ki artık atasözü kıvamına gelmiş “Kahvaltı günün en önemli öğünüdür” sözünü dikkate aldığınız umuyoruz. Şu ana kadar her şey güzel gidiyordu ancak öğlen oldu ve acıktınız. Bu öğünü boş geçerek biraz daha kendinizi tutabilir misiniz? Yemeniz gereken bol yeşillikli salatanızı ve avuç içi kadar olan ızgara tavuğu pas geçtiniz. Saat 14:00 oldu ve açlığınız iyice artıyor bir yandan da işler var.

Böyle bir durumda kimse kendisini kandırmasın ve gerçeği söylesin;ilk başvuracağımız şey abur cubur tarzı yiyeceklerdir. İçinde ne olduğunu bilmediğimiz bir bisküvi ile alacağınız yağ ve şeker aç geçirdiğiniz tüm süreyi çöpe atacak. Üstelik sağlıklı ve sizi tok tutabilecek öğününüz yerine sağlıksız bir öğün geçirmenize neden olacaktır.

2-Egzersizler bu süreçte önemlidir. Peki evde kilo vermenin yolları  arasında olan egzersizler nasıl ve ne şekilde yapılmalıdır. Yapılacak egzersizleri uzun uzun açıklayacağız ancak ondan önce 2002 yılında yapılan bir çalışmada ortaya çıkan sonucu yazalım. Kısa süreli olarak yapılan ancak her gün düzenli devam edilen egzersizler,uzun süren ama bir kaç günde bir yapılan egzersizlere göre çok daha iyi sonuç vermektedir. Yani ne demek bu şöyle bir örnek ile açıklayalım. Her gün 10 dakika yapacağınız egzersizler, 2 gün ara ile yapılan 20 dakikalık egzersize göre daha yararlıdır.

3-İki çeşit kilo verme şekli vardır. Birisi bizim tercih etmemiz gereken sağlıklı kilo verme yöntemidir. Diğeri ise sağlıksız kilo verme yöntemidir. Sağlıksız kilo vermek nasıl oluyor peki?   Egzersizlerin olmadığı sadece ölmeyecek kadar yemek yiyerek kilo vermek sağlıksız bir yöntemdir örneğin. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsak eski yemek yeme alışkanlıklarından kurtulacağız. Aslına bakarsanız hayat tarzımızı az da olsa değiştireceğiz.

4-Az yemek tüketimi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Günlük kalori tüketimi 1200 kalori altında asla olmamalıdır. Böyle bir uygulama vücut metabolizmanızı yavaşlatacaktır ve sağlığınız için negatif etkiler yaratacaktır.

evde kilo vermenin yollari

5-Spor yapanlar ve fitness eğitmenleri çok iyi bilirler ki kasların en büyük düşmanlarından birisi strestir. İşte evde kilo vermenin yollarından bir tanesi de yoğun stres altında iken diyete başlamamak. Olumsuz düşünceler ve olmazlar ile kendinizi yıpratmadan bu işe başlamalısınız. Çevrenizde spor yapmak ve diyetler ile ilgili binlerce farklı fikir sahibi insan olacaktır bunlara kulak asmamaya gayret gösterin. Yapamazsın diyenler hayatta her zaman karşınıza çıkacaktır onları görmezden gelin. Evde kilo verirken yapacağınız çalışmalar sırasında ev halkı bile sizinle dalga geçmeye başlayacak ve yaptıklarınızın anlamsız olduğunu söyleyeceklerdir. Tüm bu olumsuzluklara karşı her zaman pozitif kalıp ilerlemenizi devam ettirmeye gayret etmelisiniz. Unutmayın ki stres her durumda sağlığınızın en büyük düşmanıdır.

6-Kilo verme uzun ve sabır gerektiren bir süreçtir. Vücudumuzda hemen değişiklikler görmek isteyeceğiz elbette ancak uzmanlar(bu işi gerçekten bilinçli ve dikkatli olarak yapanlardan söz ediyoruz) haftada ideal olarak verilmesi gereken kilo kaybının 1 lbs yani 0.5 kilogram olduğunu söylüyorlar.

7-Dışarıda iken acıktıysanız bakkal ve alış-veriş marketlerine girmekten kaçınacaksınız. Çünkü büyük olasılıkla açlığınızı bastırması için yüksek yağ oranına sahip besin değeri düşük bir şey satın alacaksınız.

8-Gün içerisinde diyet planımızda yapılan hatalar olabilir. Belki nefsinize yenildiniz ve küçük bir kaçamak yaptınız. Bunun bir kez olmasına müsaade etmeniz sonucunda diğer öğünlerinizi de mahvetmesine izin vermeyin. Bir sonraki öğünde bunu telafi etmenin yollarını düşünün, hatanızı abartarak diyeti bozmayın.

9-Protein alımlarınızı günün erken saatlerinde arttırmaya çalışın. Proteinler sindirilmesi karbonhidratlara göre daha zor besinler olup tokluk hissinizi arttıracaktır. En çok tüketmeye başlamanız gereken protein kaynakları etler ve yumurtadır.

10-Yavaş yavaş yiyin ve her ısırığın tadını çıkartın. Bu sayede daha az yiyecek ile daha çok tatmin olmuş olacaksınız. Ayrıca sindirim için midenize daha kolaylık sağlayarak rahatsızlıkların önüne geçeceksiniz.

evde kilo vermenin yollari11-Uyku evde kilo vermenin yolları arasında en önemli unsurlardan olacaktır. Ayrıca yorulduğumuz zamanlarda yemek yeme arzusunu uykuyu tercih ederek baskılayabilir isek bizim için yararlı olacaktır. Spor için vücudun dinlenmeye ihtiyacı şüphesiz ki fazlası ile vardır. Hatta bu konuda yapılan araştırmalar kaslarınızın çalışma esnasından ziyade uyku ve dinlenme anında daha fazla gelişim gösterdiğini ispatlamaktadır. Bunun anlamı uyuyarak kas yapılacağı değildir elbette. Yaptığınız antrenman sonrası vücut laktik asit salgılar ve yorgunluk hissedilmeye başlanır. İşte bu durumda ben daha fazla kalori yakmak için ayakta kalıp biraz daha fazla zaman geçireceğim diyenler yanılmaktadırlar. Uykusuzluk beraberinde  katabolik stres hormonu olarak adlandırılan kortizol salgılar. Fazla kortizol salınımı beraberinde troid gibi hormonları dahi etkilemekte ve vücuda ciddi zararlar vermektedir. Kortizol miktarını dengelemek için dinlenmek bir numaralı yöntemdir. Yapılan araştırmalar fazla kortizol salınımı yapan vücutlarda bel bölgesi yağlanmalarında artış olduğunu gözlemlenmiştir.

 

12-Yiyecek israfını millet olarak sevmeyiz. Bu güzel bir davranış olabilir ancak evde kilo vermenin yolları arasında sıkıntı oluşturan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuğunuzun ya da eşinizin yarım bıraktığı bir sandviçi sizin yemeniz istenebilir. Peki ne yapacağız? Öncelikle hazırlanan öğünler tüm aile için yeteri kadar olmalı; ne eksik ne fazla. Bu sayede hem israftan kaçınmış hemde diyetinize uygun şekilde devam edersiniz. İlla ki yemeğini bitirmeyen bir kişi varsa bırakın cezasını o çeksin siz değil.

13-Güne başlarken su içilmesi gerektiğini ve bunun metabolizmayı hızlandırdığını bilmeyen kalmadı. Bunu 2014 yılında yapılmış bir çalışma bir adım öne taşımış ve şu sonuca ulaşmıştır. Her öğüne büyük bir bardak su içerek başlayanların kazandıkları tokluk hissi sayesinde daha hızlı kilo verdiği gözlemlenmiştir.

14-Ne yemeyeceğinizi düşünmeyi bırakın. Neler yiyebilirsiniz bunları düşünmeye başlayın. Waffle kaç kalori diye araştırmayın artık. Hangi meyvelerde hangi vitaminler var bunu araştırın.

15-Mayonez yerine hardal tüketin. Mayoneze oranla yok denecek kadar az yağ oranına sahip olması sayesinde evde yiyeceğimiz sos olarak hardal tercih edilebilir.

16-Evinizde elinizin altında olacak şekilde küçük ağırlıkları bulundurmaya çalışın. Bunlar ile yemeğin pişme süresi esnasında, egzersizler yapabilir bu sayede yağ yakımını arttırabilirsiniz.

17-Plan,plan ve yine plan. Eğer halihazırda akşam ne yiyeceğinizi düşünmemiş iseniz hepimiz biliyoruz ki o pizza siparişi muhakkak verilir. Çok yoğun olarak çalışmakta olabilirsiniz işte bu noktada ihtiyacımız olan şey sağlıklı olarak önceki günden hazırlamış olduğumuz baklagillerdir.

evde kilo vermenin yollari

18-Evde kilo vermenin yolları arasında kaçınılması gerekilen alışkanlıklardan söz edelim. 2009 yılında Cambridge Üniversitesinde yapılan bir araştırmada sağlıksız ve kalori oranı yüksek yiyeceklerin televizyon izlerken tüketildiği ispatlanmış. Bizler televizyon izlerken çekirdek,bisküvi,kek,börek tüketmeye bayılırız elbette. İşte bunun önüne geçmek için tavsiyelerimiz şunlar:Bayanlar için bu süreçte örgü örmek,erkekler için ise tespih kullanmak işe yarayacaktır. Amacımız televizyon izlerken ellerimizi boş bırakmadan meşguliyet sağlamak.

19-Gece gelen tatlı krizleri sonrası tüketilenler muhtemelen çikolata,kek şeklinde olacaktır. Sabaha kadar vücudunuza işkence etmek istemiyorsanız yatmadan bir kaç saat önce dişlerinizi fırçalayın. Bu sayede hem tokluk hissi kazanacaksınız hemde dişlerinizi temiz tutmak adına yemek yemekten kaçınacaksınız.

20-.Evde kilo vermeye çalışırken yemeklerin yanında bir şeyler içme arzunuzu yenmelisiniz. Özellikle diyet kolalar ile kendinizi asla kandırmayın.   Yapılan bazı araştırmalar diyet kolaların kilo alımı yapmadığını iddia etse de bazıları da açlık hissi oluşturdukları için bunun aksini ispatlamış durumda. Bu konuda uzun makaleleri bulunan Dr.Shemek diyet kolalardan tamamen kaçınılması gerektiğini söylemektedir. Buna gerekçe olarak ;”Diyet kolalar beynin şeker isteğini artırmaktadır ve bazı kişiler bir süre sonra diyet kola bağımlısı haline dönüşmektedir” demiştir. Ayrıca diyet kola içerken yanında  da zararlı bir ürün tüketeceksiniz ki bu da büyük olasılıkla hamburger olacaktır. Kimse diyet kola içerken yanında salata yemiyordur.

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM