En Uygun Diyeti Bulmak Nasıl Olur?

En Uygun Diyeti Bulmak Nasıl Olur?

Kişinin kendisine en uygun diyeti bulması

En uygun diyeti bulmak bazen pek kolay olmayabilir. Bunun nedeni yaşadığımız şu dönemlerde neredeyse her ay yeni bir diyet türünün ortaya çıkması ve yaşanılan bilgi kirliliğidir. Sabah programları yayınlayacak bir konu bulamadıkları zaman genelde yeni çıktığını iddia ettikleri bir diyeti anlatmaya başlamaktadırlar. Tabi ki her programda bunun yapıldığını söyleyemeyiz ancak kilo vermenin yollarını arayan pek çok insan için ilgi çeken bir konu olduğu için bu yöntem sıkça tercih edilmektedir. İnsanlarımız hareket etmekten kaçındıkları ve ihtiyaçlarından fazlasını tükettikleri için kilo almaktadırlar. Bir hastalık haricinde bu konunun bilimsel olarak dahi başka bir açıklaması yoktur. Diyet yaparken ya da pes edilip bırakılan diyetler sonrasında; “Yemediğim halde kilo veremiyorum” ya da”Benim metabolizmam yavaş,ne yapsam kilo veremiyorum” diyenler için şimdiden belirtelim bu düşünceler tamamen yanlış. Kişinin metabolizması yavaş ise yapacağı egzersiz sayısını arttırarak bu açığı kapatması mümkündür. Yine aynı şekilde yemediği halde kilo veremediğini iddia eden kişinin diyet esnasında yediği şeyleri değiştirerek kilo vermesi mümkündür.

en uygun diyeti bulmak

Diyet yapmanın en zor kısmı diyete başlanıldığı kısım değil 3.haftadan sonraki kısımdır diyebiliriz. Çünkü hepinizin bildiği ve çevresinden gördüğü üzere sayısız diyet deneyip yine de bir yere varamayan insan sayısı oldukça fazladır.”Yarın diyete başlıyorum” , dedikten bir kaç gün sonra lokanta da iki ekmeği yuvarlayan insanları tanıyorsunuzdur. Belki de bu yazıyı okuyanlar arasında da bu anlattığımızı bizzat yaşayanlar olmuştur. Bu noktada sorun şu ki diyete başlayan kişiler hemen ertesi gün sonuçları görmek için tartıya çıkmaktadır. Doğal olarak en fazla kaybettiği bir kaç yüz gram dışında tartıda pek bir değişim görememektedir. Eğer hızlı kilo vermeye elverişli bir diyet listesine sahip değilse bir de egzersizleri hafif şekilde ise bir kaç hafta dahi geçse verdiği bir kaç kilo bile kişiyi mutlu etmemektedir. Tüm bunlar doğrultusunda bırakılan diyetler arasına yeni bir tane daha eklenmiş olup kilolu yaşama devam edilmektedir. Bu konuda Uzman diyetisyen Albert Matheny. “Uzun vadede tutarlılık ve yaşam biçiminin değişmesi, sağlığa ve kilo vermenin başarısına yol açan yegane şeydir” demiştir..

Buraya kadar anlattıklarımız sabırsızlık ve kişinin iradesizliği nedeniyle diyet yaparken yapılan hatalardı. İyi ve etkili bir kilo verme süreci geçirmek için kişinin kendisine en uygun diyeti bulması gerekmektedir. En uygun diyeti bulmak için diyetisyene gitmek en mantıklı yol olacaktır ancak bu yazıyı okuyanlar için kilo ve kişiliğe uygun olabilecek bir kaç etkili diyet türünden söz edeceğiz. Google da ingilizce olarak en iyi diyet  listesi diye aradığınızda yaklaşık olarak 59.700.000 sonuç ile karşılaşacaksınız. Güncel olarak yapılmış araştırmalar arasından sizler için seçtiğimiz  en uygun diyeti bulmak araştırmasını madde madde açıklayalım.

1-Sağlıklı mı?

Kulağa oldukça açık bir soru olarak gelmesine karşın bazı besin gruplarının atılması ya da öğünlerin atlanarak diyet yapılması şeklinde bir yol izleten diyet programları bulunmaktadır. Diyet yaparken programınızın sadece kilo verdirmesi değil aynı zamanda sağlıklı olması da bu noktada önemlidir. Ekranlarda gördüğünüz pek çok ünlü gibi sağlığınızı kaybettikten sonra kilo vermenizin bir anlamı olmayacaktır.

2-Ne kadar yetenekli bir  diyet programınız var?

Tercih ettiğiniz ya da diyetisyen tarafından size verilmiş olan diyet programı sizin sadece kilo almanız ya da kilo vermenizi ölçmemelidir. Size sağlıklı olan besinleri sevdirecek, duygusal olarak aşırı yemek yeme isteğinizi bastıracak, ani açlık duygusunun önüne geçebilecek şekilde olmalıdır. Bu şekilde diyeti size sevdirecek ve yaşam biçimi haline dönüştürüp sağlıklı kilo vermenizi sağlayacaktır.

3-Küçük Adımlar Büyük Sonuçlar Getirir

En uygun diyeti bulmak başlığı altında seçeceğiniz program için ;”Bir diyet, bir alanda aşırı değişiklikler yerine, birçok alanda küçük değişiklikler yapmayı içermelidir” diye belirtelim. Şeker tüketimini tamamen kesmek diyet yapan kişiler için çok zor bir adımdır. Bunu tamamen kesecek şekilde yapmak yerine azaltarak yapmanın doğru olduğunu araştırmalar söylemektedir. Tatlı ihtiyacınızı meyvelerden alarak hayatınızda küçük değişiklikler şeklinde uygulamanız önerilmektedir. Yine pek çok alışkanlığınızı bu yöntem sayesinde değiştirmenizi sağlayacak diyet programları seçmeye özen göstermelisiniz.

Sonuç olarak seçebileceğiniz birçok farklı yapıya uygun diyet listesi mevcuttur. Bunlara kısaca örnek vermek gerekir ise;

  • Hamile kalmak isteyenlere-Fertility diet
  • Vejetaryen olanlar için – Vegetarian diet
  • Omega-3 ağırlıklı beslenmesi gerekenler için- Ornish diet
  • Düşük Kolesterol İçin-TLC diet
  • Alzheimer hastaları için-Mind diet
  • Hipertansiyon için-Dash diet

örneklerini verebiliriz. Dediğimiz gibi her diyet türü farklı kişilere uygun olarak tanımlanmıştır. Ve özellikle yurt dışında kişinin sağlık durumu,kilosu,boyu gibi pek çok durum göz önüne alınarak hazırlanmaktadır. Bu konular ile ilgili detaylı yazıyı ve açıklamaları ilerleyen günlerde detaylı bir şekilde sitemize eklemeyi düşünmekteyiz. Siz siz olun sağlığınız için kilo vermek ve en uygun diyeti bulmak amacıyla iyi bir araştırma yaptıktan sonra planınız ile istikrarlı bir şekilde bu işe başlayın.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM