Diyette Yenmemesi Gerekenler

Diyette Yenmemesi Gerekenler

Okuyunca Şaşıracağınız Diyette Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Yenmemesi gerekenler konusunda bazı uzmanlar,diyet yapan kişilerin zararlı olarak damgalanmış yiyecekleri tamamen kesip atması gerektiği fikrinin saçma olduğunu söylemektedir. Kendinize bunu yaptığınız zaman gerçekten çok canınızın çektiği bir şeyi yemeyerek, aşırı yemek yeme ve nihai kilo alımına sürükleneceğinizi söylüyorlar. Ancak bazı gıdaların kilo verme sürecinde gerçekten bir kenara atılması gerektiği de gerçeklik taşımaktadır. Böyle bir durumda bu gıdalardan kaçınmaya özen göstererek açlığınızı ve yeme arzunuzu baskılamaya çalışın. Alternatif yiyecekler bularak bu süreci kendiniz için az da olsa pozitif geçirmeye çalışın. Peki diyet esnasında ne yerine neyi tercih edebiliriz.İşte duyunca şaşıracağınız o yiyecekler ve alternatifleri sizler için hazırladık.

Diyette Yenmemesi Gerekenler-Karbonhidrat içeren Atıştırmalıklardan Uzak Durun

yenmemesi gerekenler

Kraker,kuru tahıl,ekmek yada sade pirinç kekleri yediğinizde vücudunuz bunları karbonhidrat olarak dönüştürür ve doğrudan kan akışı içerisine şeker olarak gönderir. Bu şeker alımına karşı vücudunuz ekstra insülin üretecektir ki bu insülin vücudunuzun şekeri olabildiğince çabuk absorbe etmesine yaramaktadır. Buradaki problem ise karbonhidrat olarak alınan besinler kısa süre içerisinde sindirilerek bir süre sonra tekrar aç hissetmenize neden olacaktır. Karbonhidratları diyet yaparken hayatımızdan çıkarmak yağ yakımı yavaşlatır ve enerji yakımını zorlaştırır. Bu noktada doğru karbonhidrat alımı önem kazanmaktadır.

NE YEMELİ:Atıştırmalık karbonhidrat deposu yiyecekler yerine sağlıklı yağlar içeren ve sizi daha uzun süre tok tutacak olan besinleri tercih etmelisiniz . Öğünleriniz arasında kepekli ekmeğinizin ya da tam tahıllı kraker üzerine fındık ezmesi sürüp yemenizin hazır olarak satılan ve zararsız olduğu düşünülen soldaki yiyecekten daha yararlı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır.

Diyette Yenmemesi Gerekenler-Lifli Besinler Tüketmeye Özen Gösterin

yenmemesi gerekenler

Bilindiği gibi herkesin lifli besin tüketmeye ihtiyacı vardır. Sindirim sisteminiz için faydalı olan lifler kalori alma isteğinizi bastıracaktır. Günlük ortalama 25 gram lif ihtiyacımız vardır;eğer bu ihtiyaç karşılanmaz ise kabızlık sorunları ve mide problemleri ile karşılaşılabilir.

NE YEMELİ:Marketlerde sıkça satılmaya başlayan ve lif deposu olduğu iddia edilen abur cubur ve bisküvilerden uzak durmalısınız. Belki bazı abur-cuburların lif oranı yüksek olabilir ancak içerdikleri şeker oranı rahatsız edici derecede yüksek olacaktır. Hem tatlı hem lifli olarak yemeniz için ise elma içerdiği 4.5 gram lif ile fazlasıyla yeterlidir.

Diyette Yenmemesi GerekenlerYağ Oranı Düşük Besinler Seçin

yenmemesi gerekenler

 

Yediğimiz besinlerin yağ oranının düşük olduğunu öğrendiğimiz anda normalde yiyeceğimizden %30 daha fazlasını yemeye meyil gösterdiğimiz araştırmalarda gözlemlenmiştir. Buradaki sorun ise; yiyecek üreticileri düşük yağ oranını elde etmeye çalışırken mecburen tatsız ürünler ortaya çıkarıyor olmalarıdır. Bu açığı ortadan kaldırmak için ise genelde yiyeceklere şeker ekliyorlar ki bu da yağlar kadar zararlı olmaktadır.

NE YEMELİ: Ranch sos gibi 100 gramında 51 gram yağ içeren soslar yerine, avakado ve domates ile yapılan guacamole isimli meksika sosunu tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Özellikle yüksek yağ oranı içeren mayonez gibi sağlıksız ve hazır ürünler yerine evde yaptığınız sosları kullanmanız sizin için çok daha faydalı olacaktır.

 

Diyette Yenmemesi GerekenlerPortakal Suyu Tüketimini Doğru Yapın

yenmemesi gerekenler

Yüzde yüz doğal olarak yapılmış portakal suyu bile içecek olarak zararlı mı diye sorabilirsiniz. Diyet yaparken ya da normal hayatta bile içeceğiniz fazla meyve suyu vücudunuz için aşırı şeker yüklemesi olacaktır. Portakalı yemeden suyunu doğrudan içmek meyvesinde bulunan lifleri almamanıza neden olacaktır. Direkt olarak şeker deposu ve fazla kalori olarak diyetinize zarar verecek olan bu içecek insülin direnci ve şeker hastalığı riskini arttırmaktadır. Tok iken içeceğiniz bir bardak portakal suyu içerdiği fruktoz ile açlık hissi kazanmanıza da neden olacaktır.

NE TÜKETMELİ:Belki çok basit bir cevap olacak ama içeceğiniz şey su. Aç ya da tok sizi hiçbir zaman üzmeyecek olan yegane içecek sudur. Yağ yakımını ve metabolizmanızı hızlandırması sayesinde kilo vermeniz için en büyük yardımcıdır.

Diyette Yenmemesi GerekenlerYapay Tatlandırıcılardan Kaçının

 

Diyet kola yalanlarına artık inanmayı bırakın. Sıfır kalori içerdiklerini öne süren bu gizemli içecekler yapay tatlandırıcı içermektedirler. Dr.Seltzer çalışmasında “Bazı insanların beyinleri yapay tatlandırıcılar nedeni ile bu içeceklere zamanla daha fazla istek göstermektedir” diyor. Yani kısaca bağımlılık yapma riski taşıdıkları gerçeğine değinmektedir.

NE TÜKETMELİ:İlla ki asitli soğuk bir şeyler tüketmek istiyor iseniz maden suyu tüketin. Maden suyu karbonatlanmış olması sayesinde midenizi doygun hissettirerek az yemek yeme isteği oluşturacaktır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM