Bel İnceltme

Bel İnceltme

Bel Bölgesinde Yağlanma Sorunu

Bel inceltmek diğer bölgelere göre oldukça fazla emek istemektedir. Göbek bölgesi yağlanma diyabet ve kalp hastalığı gibi durumlar için risk unsuru olarak da tanımlanmaktadır. Bu bölgede başlayan yağlanma zamanla iç organ yağlanması gibi daha derin sorunlara sebep olmaktadır. Aslında bel bölgesinde yağlanma zamanla sizi zehirliyor bile diyebiliriz. 1940 yılında bel bölgesi yağlanması ile ilgili çalışma yapan Jean Vague birden fazla deney sonucunda bunun sinsi bir hastalık olduğu sonucuna varmıştır. Genellikle hareketsiz ve genetik yapı ile ilişkilendirilen bel bölgesi yağlanması bu kadar basit bir nedene sahip olmayabilir.

Vücutta serbest yağ asitleri olarak adlandırılan ve karaciğere direk zarar veren bazı yağlar bel bölgesinde yağlanmalara neden olabilmektedir. Bunun sonucunda diyabet ve karaciğerin işini düzgün yapamaması gibi hastalıkları ortaya çıkarabilmektedir. Bel bölgesi yağlanması doktoralar tarafından  40 kadar hastalık ile ilişkilendirilmektedir. Zararları ile ilgili detaylı bilgi için burada verdiğimiz makaleyi okuyabilirsiniz. Bunlar dışında iyi bir üst bölgeye sahip iken kişinin bel inceltmek istemesi oldukça normaldir. Görsel olarak kötü ve yağlı bir göbeğe sahip olan kişilerin psikolojik olarak da etkilendiği bilinmektedir. Peki tüm bu hastalık riskleri ve olumsuz yönlerden kurtulmak için ne yapılması gerekiyor. Hiç endişe etmeyin yabancı doktorların önerileri ve güncel araştırmaları sizler için derlediğimiz bu yazı sonucunda bir programa sahip olacaksınız. Bel inceltmek için yapılması gerekenler neler onları sıralayalım:

Trans Yağ İçeren Yiyeceklerden Uzak Durmak

Trans yağ içerisinde hidrojen pompalanmış doymamış yağlardan oluşan yağlardır. Annelerimizin kullanmayı oldukça sevdiği margarinler burada ilk terk edilmesi gereken üründür. Pastalarda,keklerde ve yemeklerde kullanıldığını unutmadan bunlar yerine mümkün oldukça zeytinyağı kullanılması gerekmektedir.

Bu yağlar kolesterol, kalp krizi ve alzheimer gibi önemli hastalıkları tetiklemektedir. Patlamış mısır,bisküviler,kurabiyeler,dondurulmuş pizzalar,burgerler,cipsler,çikolatalar bu maddeyi oldukça sık bir şekilde bulabileceğiniz ürünlerdir. Göbek eritmek için tüm bunlardan uzak durun.

Bel İnceltmek İçin Soğan Tüketmeye Çalışın

Millet olarak yemeklerde olmaz ise olmaz gibidir soğan. Kokuya karşı duyarlı olanlar pek sevmese de soğan bel inceltmek ve kilo vermek isteyenler için tam bir devadır. İçeriğinde bulunan çözünebilir lif sayesinde soğan bel bölgesindeki yağların yakılması için çok yararlıdır. Son yıllarda soğanlar üzerinde yapılan çalışmalar çiğ olarak salata içerisinde yenilecek soğanın göbek eritmek için oldukça iyi işler çıkardığını göz önüne sermiştir.

Stres Bel İnceltmek İsteyenlerin En Büyük Düşmanıdır

Gergin olunan zamanlarda vücut kortizol salgılamaktadır. Bunun sonucunda adrenal bezleriniz çalışacak ve bel bölgesinde yağlanma meydana gelecektir. Bazı ilaçlarda da bulunan kortizol iştah açıcı etkiye de sahiptir. Daha fazla yemek demek daha fazla kilo ve yağ demektir. Zaten bel bölgesi yağlı olan bir kişinin vücudu stres altında abdominal yağ depolamayı arttıracaktır.

Stres düzeyinizi düşük tutmak için doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Yine yoga,pilates,koşu,yüzme gibi egzersizlerinde stres üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.Düşünce yapısının değiştirilmesi ve endişe verici fikirler yerine pozitif ve yapıcı düşünceler edinilmesi de bu süreçte sizlere yardımcı olacaktır.

Kışın Her Hafta Yağlı Bir Balık Tüketin

Neler yenmemesi gerektiği artık genel olarak bilinmektedir. Peki neler yersek bel bölgesindeki yağlanma sorunu çözülür?  Kışın bulacağınız yağlı bir Çipura karaciğer hastalıklarını ve diyabete bağlı bel bölgesi yağlanmayı azaltmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu somon,hamsi gibi bol omega içeriği olan yağlı balıklar tüketen kişilerin bel bölgesinde ve iç karın bölgesinde yağlanmanın azaldığı görülmüştür.

Sakız Çiğneme Huyunuzu Azaltın

Sakız çiğneyen kişilerde hava yutmaya bağlı olarak şişkinlik ve gaz meydana geldiği tespit edilmiştir. Ayrıca bu ürünlerde bulunan yapay tatlandırıcı ve şekerler bel bölgesi yağlanma üzerinde doğrudan etki eden maddelerdir. Yine bazı sakızların içeriğinde bulunan maddelerin iştah açtığı çalışmalar ile ispatlanmıştır. Sakız çiğnediğiniz süre boyuncu beyniniz vücuda besin geldiği düşüncesine kapılıp sindirim için gerekli olan enzimleri salgılamaya başlayacaktır. Buna paralel olarak açlık hissi duyacak ve yemek yemeye yöneleceksiniz.  Eğer bu alışkanlıktan vazgeçemiyor iseniz mümkünse şekersiz sakızları tercih etmeye çalışın.

Alkol ve Meyve Sularından Uzak Durun

Meşhur bira göbeğini duymayanımız yoktur. Alkol vücudunuzda gerçekleşen yağ yakma işlemini neredeyse tamamen durdurur. Karaciğer gibi organların zarar görme sebebi bu yüzdendir. İçinde bol miktarda karbonhidrat barındıran bira ile alacağınız kaloriler göbek bölgenizde bir güzel yağ yapacaktır. Meyve suları zaten içerdikleri yüksek oranda şeker nedeni ile pek bir açıklama gereği bırakmasa bile 100 gr meyve suyunda 10 gr kadar şeker olduğunu yine de söyleyelim. Yine meyveli sodalar ve soğuk çaylarda benzer içeriğe sahiptirler.

Tüm bu içecekler yerine evde yapacağınız şekersiz erik kompostosu hem bağırsak hareketlerinizi arttıracak hem de içecek ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ayrıca su tüketimi kilo vermek isteyenler ve yağ yakmak isteyenler için ilk sırada yer almalıdır. Daha önceki yazılarımızda suyun kilo vermek için ne kadar önemli olduğunu anlatmıştık.

Kilo Vermenin Olmazsa Olmazı Spor

Harvard Üniversitesinde yapılan ve buradan ulaşabileceğiniz araştırmaya göre; Her gün 20 dakika düzenli güç üzerine egzersiz yapan kişilerde bel bölgesi yağlanmanın aerobik egzersiz yapanlardan daha az olduğu ortaya çıkmıştır. Kalistenik egzersiz gibi vücut ağırlığı ile yapılan ve kişinin kas kazancından ziyade güç kazanmasına dayalı egzersizler önerilmektedir. Bel inceltmek için plank hareketi en yararlı ve etkili hareket olarak da belirtilmektedir. Her gün düzenli bir şekilde plan belirleyip doğru besinleri tüketerek bel bölgesi yağlanmadan kurtulmanız mümkündür. Ancak unutmayın bel inceltmek zahmetli ve yorucu bir süreç olacaktır. Dikkat etmeniz gereken acele etmeden ve stres yapmadan bu süreci devam ettirmektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. İyi günler
  Ben 34 yaşındayım 106 kiloyum işimden dolayı stresli zaman geçiriyorum. Buna bağlı olarak da spor ve aktivasyonlardan uzak kalıyorum.
  İşim geri enerji oranımı işimi vermek zorundayım
  Ancak kilo vermek için gerekli şartları yerine getiremiyorum
  Çok çabuk kendimi bırakıyorum ama çok istiyorum
  90 kilo olmak
  İrademe bunu söz geçiremiyorum
  Nasıl bir yol izlemeliyim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM