Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Kilo problemi yaşayan her insan, bir sihirli değnek olsa da, anında kilo versem diye düşünmüştür. Bir anda tüm kilolardan kurtulmak, fit ve eşsiz bir bedene sahip olmayı herkes ister. Bunu değnek yerine, hızlı kilo verecek yöntemleri gerçekleştirerek de sahip olmak isteyenlere hızlı zayıflamanın büyük zararları olduğunu aktarmak gerekir. Hızlı zayıflamak, sağlıklı olmadığı gibi; verdiğiniz kiloları da aynı şekilde ve kısa bir zaman sonra geri almanızı sağlayacak etkenlerdendir. Hızlı kilo vermek için yemek yememek, sürekli spor yapmak, her zaman farklı ilaçlara başvurmak veya bunlara benzer sağlıksız çözümler üretilirken, mevcuttaki ağırlığınızı bir anda düşürerek, vücudunuza yapabileceğiniz en büyük kötülüğü yapmış olacağınızı da sakın unutmayın. Her zaman sağlıklı ve zamanında kilo vermenin kalıcı olacağını, tekrar kilo alma konusunda da verdiğniz gibi ağır ağır alırken müdahale etmenin daha rahat olacağını düşünmeniz gerekir.

Hızlı zayıflamanın zararları

Harici bir durumda, yüksek hızda ve birden bire verilecek olan kilonun sizlere hiçbir yararı olmayacak, vücudunuzda yer alan organlarınıza direkt olarak zarar verecek ve kemik yapınızda da ciddi değişiklikler ve bozukluklar ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bunun yerine, düzenli diyet yapmak, spor aktivitelerine katılmak ve her zaman sorunsuz olarak beslenmek, sağlıklı kilo vermek için altın değerindedir.

Aniden Kilo Vermenin Zararları

Bazı dönemlerde yaşanan sinir bozuklukları ve stres sonucunda insanların aniden kilo verdikleri görülmektedir. Bunun yanı sıra, etik olmayan ilaçlar ve ölüm oruçlarına kadar giden kötü sonuçları olacak uygulamalar sonucunda da ani kilo kaybına uğramak mümkündür. Ancak vereceğiniz anlık kiloların sizlere sağlıklı sonuçlar oluşturmayacağını, her zaman problem yaratacağınız ve aynı hızda geri alacağınızı da unutmayın. Aniden kilo vermenin birçok zararı bulunmaktadır.

  • Az yemek yiyerek bağırsakların çalışmasını kötü şekilde etkiler,
  • Vücutta yer alan iskelet yapısına direkt olarak zarar verir,
  • Vücut ani kilo kaybına bir anda alışamayacağı gibi, hareket konusunda ve kemiklerin güçsüzleşmesi konusunda sorun yaşatacaktır,
  • İç organlardan, deriye kadar tüm vücudunuzun zarar gördüğünü, vücutta sürekli kilo alıp verme sonucunda çatlakların oluştuğunu görebilirsiniz.
  • Saç dökülmesi, kansızlık, safra kesesinde oluşacak taş,
  • Kadınlardaki adet düzensizliğinin sıklaşması,
  • Hafıza ve bellek sorunları da, hızlı kilo verme sonucunda oluşacak problemlerin başlıca olan etkileridir.

Aç Kalarak Kilo Vermenin Zararları

Vücudunuzu yemeden ve içmeden keserek, açlık grevine giriş yaptığınız gibi kilo vermeyi planlıyorsanız, kesinlikle vazgeçmelisiniz. Her zaman vücutta kalıcı sorunların başlangıcı olacak, midenizin küsmesini ve küçülmesini sağlayacak, vücudunuzun diğer ihtiyacı olan besinlere ulaşmanızı da engelleyecek olan aç kalarak kilo vermenin, kalıcı aç kalarak kilo vermenin zararları vardır. Her zaman vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri alarak, ancak kilo almanızı sağlayan besinlerden uzak durarak kilo vermenizin yararlı olacağı gibi, aylık ortalama 3 ila 4 kilo vermekte sağlık açısından oldukça önemlidir. Bir ayda 4 kilodan fazla kilo kaybını oluşması sonucunda, vücutta ciddi ve kalıcı zararlara davetiye çıkarabilirsiniz. Hele ki bunu aç kalarak ve hiçbir şey yemeden yaptığınız dönemlerde, direkt problemler baş göstereceği gibi; toparlanması zor olan ve kötü bir sonuca ulaşmanız da kaçınılmaz olacaktır.

Aç kalarak kilo vermek; hormonlarınızın bozulmasına, iç organlarınızın zarar görmesine, vücudunuzda çatlakların oluşmasına, hafıza kaybının ve unutkanlığın başlamasına sebep olurken; saç ve kıl dökülmelerine de sıklıkla rastlanmaktadır. Vücudu yeterince beslemeden kilo vermek, oldukça gereksiz bir işlem olacaktır.

Hızlı Kilo Vermenin Vücuda Zararı

Vücudun aylık 4 kilodan fazla, 10 15 gibi uçuk rakamlarda kilo vermesi sonucunda karşılaşılacak birçok problem bulunmaktadır. Hızlı kilo vermek için genelde beslenmeden ödün verildiği gibi, hayatınızı olumsuz etkileyecek işlemlere de maruz kalabilirsiniz. Özellikle yemeden kilo vermek istediğiniz zamanlarda, vücutta gerekli olan kalori ve karbonhidratı sıfıra indirdiğiniz için, normal zamanlarda yapabildiğiniz işlemleri yaparken baygınlık geçirmeniz olasıdır. Bunun yanı sıra, vücutta kansızlığın başladığını, saçlarda dökülmeye sebep olduğu, kaslarınızın yok olmaya başladığını da zamanla hissetmeniz muhtemeldir. Bu nedenle, hızlı kilo vermek yerine; sağlıklı kilo vermeyi tercih etmeniz en mantıklı karar olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM